top of page

5-ТЕ ВИДА АЛКОХОЛИЦИ

Няма такова нещо като типичен алкохолик. Освен по възрастта, на която са в момента, пристрастените към алкохол се различават по множество критерии като възрастта, на която са започнали да пият, възрастта, на която са развили алкохолна зависимост, фамилната история за алкохолизъм, наличието или отсъствието на съпътстващи психични заболявания, както и наличието или липсата на други разстройства, свързани с употреба на психоактивни вещества.

5-ТЕ ВИДА АЛКОХОЛИЦИ

Различните видове алкохолици страдат по различни причини. Някои дори да не осъзнават, че имат проблем с алкохола. Съществуват обаче пет различни групи алкохолици, идентифицирани в резултат на мащабно клинично проучване, проведено в САЩ от Националния институт за злоупотребата с алкохол и алкохолизма, Националния институт по здравеопазване и Националното епидемиологично проучване за алкохола и свързаните с него състояния. Тези пет вида алкохолици изследователите характеризират като:
• Млади алкохоли
• Функционални алкохолици
• Фамилни алкохолици
• Млади антисоциални алкохолици
• Тежки хронични алкохолици.

ГРУПАТА НА МЛАДИТЕ АЛКОХОЛИЦИ

Според проучването, приблизително 31,5% от алкохолиците попадат в категорията на алкохолиците в млада възраст, което ги прави най-голямата обособена група. Алкохолиците от тази група са започнали да употребяват алкохол на около 19 годишна възраст и около 24 годишната си възраст вече са развили алкохолна зависимост. В сравнение с другите групи, в тази група по-рядко се срещат съпътстващи психични разстройства и заболявания. Честотата на други разстройства, свързани с употребата на психоактивни вещества, както и честотата на наличие на алкохолизъм в семейството е умерено висока.

Сравнени с другите групи, този тип алкохолици по-често са студенти и по-рядко имат постоянна работа. Малко вероятно е да имат собствено семейство. Като начин на пиене, пият сравнително по-рядко от другите, но когато го правят, стигат до сериозна злоупотреба. Мъжете, принадлежащи към тази група алкохолици са 2,5 пъти повече от жените. Много малко вероятно е алкохолик от този вид да потърси лечение. Тези, които го правят избират 12 стъпковата програма на Анонимните алкохолици.

ГРУПАТА НА ФУНКЦИОНАЛНИТЕ АЛКОХОЛИЦИ

Функционалният тип съставлява 19,5% от алкохолиците. Това са хората, чийто алкохолен проблем се отразява на професионалната кариера и междуличностните отношения. Обичайно са на средна възраст – около 41. Започват да пият на около 18, а около 37-мата си годишнина развиват алкохолна зависимост. Тази група страда от умерени нива на депресия и по-рядко от други съпътстващи психични разстройства. Много от членове на тази група пушат цигари, но малцина имат други разстройства, свързани с употребата на вещества. Около 60% от тази група са мъже.

От всички типове алкохолици, функционалните най-рядко се забъркват в противообществени деяния. Те най-трудно признават, че употребата на алкохол изобщо им създава проблеми. Те са с най-високи образователни степени и с най-високи доходи в сравнение с останали видове алкохолици. Половината от функционалните алкохолици са семейни. Това са хора, за които другите трудно допускат, че са алкохолици. Въпреки че са „нормално" функциониращи, тези хора осъзнават алкохолния си проблем и водят тежки битки със своята пристрастеност. По-малко от 20% от този тип алкохолици търсят помощ, като повечето го правят в 12 стъпковата програма на Анонимните алкохолици или в частни клиники за зависимости.

ГРУПАТА НА ФАМИЛНИТЕ АЛКОХОЛИЦИ

Групата на фамилните алкохолици представлява 18,8% от алкохолиците. Обичайно този тип алкохолици започват да пият в по-млада възраст (около 17 год.) и също така по-рано развиват алкохолна зависимост (около 32 год.). Към тази група се числят хората, които имат близки членове на семейството, страдащи от алкохолизъм. При тях много често се срещат антисоциално разстройство на личността, депресия, генерализирано тревожно разстройство и биполярно разстройство. Повечето алкохолиците от този тип страдат и от зависимост към цигари, марихуана и кокаин .
64% от фамилните алкохолици са мъже. Тази група са добре образовани, но не толкова високо, колкото групата на функционалните алкохолици.

Сравнено с останалите групи, фамилните алкохолици по-често имат постоянна работа, но доходите им обикновено са по-ниски от функционалния тип. Малка е вероятността хората от тази група да потърсят лечение. Обичайно предпочитат групите за самопомощ, програмите за детокс и частни центрове за лечение на алкохолна зависимост.

ГРУПАТА НА МЛАДИТЕ АНТИСОЦИАЛНИ АЛОХОЛИЦИ

Цели 21,1% от алкохолиците попадат в тази група. Обичайно хората от тази група започват да пият в най-ранна възраст (около 15 год.), както и най-рано развиват алкохолна зависимост – около около 18. Повече от 50% от тази група имат черти на антисоциално разстройство на личността – държат се необщително, не се интересуват от обществото и неговите проблеми. Твърде често проявяват дори враждебност към обществото и не споделят неговите ценности. Депресията, биполярното разстройство, социалната фобия и обсесивно-компулсивното разстройство са често срещани при алкохолиците от тази грипа. При тях се регистрира и най-висока честота на други разстройства, свързани с употребата на вещества, включително пристрастяване към цигари, марихуана, метамфетамини, кокаин и опиоиди. Повече от 3/4 от членовете на тази група са мъже.

Тази група има най-ниските нива на образование, заетост и доход от всички останали групи. Пият запойно – по-рядко, но много продължително. Същевременно това е групата, която е най-склонна да потърси помощ и лечение от почти всяка друга – 35% са потърсили някаква форма на помощ за преодоляване на алкохолизма. Тази група има най-висок процент на търсене на лечение от частни центрове, но също така често избират групите за самопомощ и детокс програмите.

ГРУПАТА НА ТЕЖКИТЕ ХРОНИЧНИ АЛОХОЛИЦИ

Тежкият хроничен тип съставлява най-малкия процент алкохолици – едва 9,2%. Тази група също е склонна да започне да пие в ранна възраст (около 15). Обикновено развива алкохолна зависимост около 29 годишна възраст. 77% от тази група имат близки членове на семейството с алкохолизъм – най-високият процент от останалите. 47% от членовете на тази група проявяват антисоциално разстройство на личността – вторият най-висок процент от всички видове. Този тип алкохолици са най-склонни към тежка депресия, смущения в настроението, биполярно разстройство, генерализирано тревожно разстройство, социална фобия и паническо разстройство. Тази група с голяма вероятност страда и от пристрастяване към цигари, марихуана, кокаин и опиоиди.

Повече от 80% от тази група изпитват остра алкохолна абстиненция и постоянни усилия за намаляване на употребата. Повече от 90% продължават да пият въпреки проблемите, които им причинява употребата. Пият по-големи количества и за по-дълго от предвиденото. Тази група най-трудно се справя с махмурлука, който продължително блокира нормалното им функциониране. Това са алкохолиците, които най-често постъпват в спешните отделения поради пиене.

Сред тази група алкохолици има и най-висок процент на разводи и раздели с партньора. В сравнение с останалите групи, този тип алкохолици са с ниска степен на образование и с най-ниско ниво на заетост и доходи. Тази група пие по-често от всяка друга, въпреки че общият им прием на алкохол е по-малък от младия антисоциален тип. Две трети от този тип алкохолици, в даден момент са потърсили помощ за своя алкохолизъм. Те често търсят помощ в групите за взаимопомощ, рехабилитационните програми и програмите за детоксикация. Имат най-висок процент на търсене на болнично лечение в психиатрични клиники. Най-често търсят и помощ и от частни лекари и психиатри.

По материали на: Addiction center
Илюстрация: Pexels
------------------------
Ако вие или човек, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата решителна крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.

bottom of page