12-СТЪПКОВИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ВЗАИМНА ПОДКРЕПА НА ЗАВИСИМИ И ТЕХНИТЕ БЛИЗКИ
Всеки уикенд „Фондация за един чист живот“ организира срещи между възстановяващи се зависими в клиниката за интензивна терапия „Чист живот“ и гости от "Анонимни алкохолици" и "Анонимни наркозависими". Идеята на тези срещи е пациентите в клиниката да се запознаят с философията и механизма, по който работят 12-стъпковите програми за взаимна подкрепа като една от възможностите за дългосрочно здравеене.
Според градските митове и легенди, „Анонимните алкохолици“ (АА) и "Анонимните наркозависими" (АН) са сборища за хора, които дружно се напиват или надрусват "анонимно". Широко разпространено е и вярването, че АА и НА са трибуна за фанатизирани проповедници, които „промиват мозъците“ на група сектанти. Обичайно представата за един анонимен алкохолик/наркоман се асоциира с образа на ровещ по кофите за боклук клошар. Дали е така, човек може да провери и сам, ако се „престраши“ да посети някоя от отворените АА или АН сбирки.
АНОНИМНИТЕ 12 СТЪПКОВИ ПРОГРАМИ В БЪЛГАРИЯ
Най-важното, което трябва да се знае за 12-стъпковите програми за взаимна подкрепа е, че са безплатни, лесно достъпни ресурси в общността за пристрастени към алкохол, наркотици, хазарт и други химически и поведенчески зависими.
В България най-развита е мрежата от клубове на движението „Анонимни алкохолици“. Редовни живи АА сбирки е провеждат в 28 града на страната. В големите градове има повече от 2-3 места, където хората споделят своя личен опит как са спрели да пият и как успяват да останат трезви в продължение на години и десетилетия.
За тези, които не могат да присъстват на живи АА сбирки се предлагат 10 онлайн сбирки с възможност за включване през цялото денонощие от всяка точка на страната и света.
Освен тях, в страната има 3 АА сбирки на английски и 2 на руски език. Посещават се предимно от чужденци, но много често и от българи, които желаят да черпят от опита на възстановяващи се алкохолици от цял свят. В някои градове на страната се предлагат и отделни сбирки за жени и за мъже.
В България успешно работят и 12-стъпкови програми за подкрепа на хора и с други зависимости - „Анонимни наркозависими“ (АН), „Анонимни комарджии“ (АК), групи за подкрепа на хора с хранителни разстройства, сексуално зависими и др. За семействата на зависими се предлагат групите на Ал-Анон - за съпрузи/съпруги и деца, както и ВДА групи (възрастни деца на алкохолици) - за хора, израснали в дисфункционални семейства на алкохолици, наркомани или родители с други химически и поведенчески зависимости.
КАКВА Е ФИЛОСОФИЯТА НА 12-СТЪПКОВИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ВЗАИМОПОМОЩ
Философията на 12-те стъпки се фокусира върху процеса на възстановяване. Тя подчертава важността на приемането на пристрастяването като болест, чието развитие може да бъде задържано, но не и елиминирано. Постигането на дългосрочна трезвост и здравеене се постига чрез подобряване на индивидуалната зрялост и насърчаване на духовното израстване.
Целта е зависимият да минимизира своя егоцентризъм и да предоставя помощ на други пристрастени чрез споделяне на личната си история за възстановяване на групови срещи или чрез спонсориране на нови членове. В контекста на 12-стъпковите програми понятието „спонсор“ няма финансово измерение, а означава водач, ментор или наставник. Това е човек с по-голям опит във възстановяването, който „превежда“ новия член през програмата от 12 стъпки.
Дванадесетте стъпки са последователност от дейности, които пристрастените трябва да преминат и целенасочено да практикуват ежедневно. 12-те стъпки имат за цел да помогнат на зависимия да признае своето безсилие пред алкохола и наркотиците, да го насочат да направи морална инвентаризация на себе си, да осъзнае и да признае естеството на своите минали грешки, да направи списък на лицата, които е наранил с поведението си и да подобри взаимоотношенията си с тези хора.
Участието в групите за взаимна подкрепа има за цел да предостави на зависимите подкрепа за живот без употреба, социална мрежа, с която да се свържат, както и набор от 12 ръководни принципа, които да се следват в процеса на възстановяване.
Общите насоки на 12-те стъпки могат да се резюмират в „пакет от шест“:
1. Не пийте алкохол/не употребявайте наркотици;
2. Посещавайте сбирки;
3. Помолете за помощ;
4. Намерете си спонсор;
5. Изберете си група, където се чувствате добре приети и подкрепени
6. Станете активни помощници на други като вас.
Съществен е въпроса колко ефективно работят 12-стъпковите програми и до каква степен членовете на групите за взаимна подкрепа успяват да постигнат целта си. Според изследвания сред редовно посещаващите АА и АН групи, средната продължителност на въздържанието, докладвана от членовете е повече от 5 години, като приблизително една трета и от двете групи имат между 1 и 5 години въздържание.
Благодарение на групите на АА, в България продължават да се възстановяват българи с повече от 30 годишна трезвост и чужденци с 40-50 годишна трезвост. Обичайно те са посещавали и продължават да посещават средно три до четири срещи седмично. Тези факти предполагат, че по-дългосрочното въздържание е постижимо и устойчиво сред пристрастените, които относително редовно присъстват на срещи.
КАК РАБОТЯТ ГРУПИТЕ В ПО 12 СТЪПКИ
Много изследвания са посветени на проучването на механизмите на действие на 12-стъпковите програми, както и на ключовите елементи, чрез които програмите допринасят за увеличаване на вероятността от въздържание и подобряване на психосоциалното функциониране на зависимия.
Резултатите показват, че основният фактор за ефективността на програмата е „общуването“ вътре в групите по 12-те стъпки. Членството в подобна група допринася за промяна в социалната мрежа на зависимия. Това означава стесняване на кръга от хора, които подкрепят пиенето, за сметка на разширяване на мрежата от хора, които подкрепят въздържанието. Подобна адаптивна промяна в социалната среда е съпътствана и от ограничаване на дейностите, свързани с пиенето и тригерите, които предизвикват жажда. Същевременно членовете на групата взаимно се стимулират за участие в дейности без пиене, чрез които подобряват ефективността на своето социално въздържание и социални взаимоотношения.
ПРЕЧКИ ПРЕД ПОСЕЩАВАНЕТО И АНГАЖИРАНОСТТА В 12-СТЪПКОВИТЕ ПРОГРАМИ
Въпреки ползите, които могат да се извлекат от посещаването на срещи и участието в дейности по 12-те стъпки, много пристрастени към психоактивни вещества и поведения не са склонни да посещават групите за взаимна подкрепа. Редица реални или предполагаеми бариери допринасят за голямо отпадане и ниски или непостоянни нива на участие.
Такива бариери могат да бъдат:
• Колебания в мотивацията и готовността за личностна промяна;
• Трудности при възприемането на понятия като духовност и вяра - особено за хора, които са атеисти или агностици;
• Необходимост от „предаване“ на сила, по-висша от човешката воля;
• Усещане за безсилие;
• Липса на съвместимост между личната ценностна система и АА (АН, АК и т.н.) философията за възстановяване и здравеене;
• Липса на комфорт или подкрепа в групата, поради принадлежност към специфична популация (напр. жени, етнически малцинства, младежи, хора с двойни разстройства, сексуална ориентация);
• Социална фобия или социална тревожност.
По материали на: Фондация „За един чист живот“ и The USA National Center for Biotechnology Information
Илюстрация: Pexels
------------------------
Ако вие или човек, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата решителна крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.