ШЕСТ СЪВЕТА КЪМ БЛИЗКИТЕ НА ЗАВИСИМИ
През последните две години повече от 55% от обажданията на горещия телефон за безплатни консултации са от близки на зависими от алкохол, наркотици и хазарт. На базата на най-често задаваните от тях въпроси формулирахме шест опорни точки, по които си струва да се помисли.
1. ПРОУМЕЙТЕ, ЧЕ ЗАВИСИМИЯТ НЕ ИСКА ДА СЕ ЛЕКУВА
След тежка злоупотреба обаче, той е в състояние на силен дискомфорт. В този момент той изпитва силно чувство за вина и разкаяние за всичко, което е причинил на семейството си. Обичайно в това състояние зависимият заявява, че не може повече да живее така и е готов да се остави да бъде мотивиран за лечение. Това е идеалната ситуация за близките да се намесят адекватно в процеса на мотивацията. Моментът е безценен именно, защото става дума за временна мотивация, която бързо преминава в самоувереност, че зависимият ще се справи сам. За съжаление много скоро след това той получава нов импулс за употреба или импулс за залагане. Работата с терапевт по зависимости ще помогне на близките да „хванат“ моментната мотивация след поредната злоупотреба и да направят ефективни стъпки за мотивиране на пациента за лечение.
2. ПРИЕМЕТЕ, ЧЕ ЗАВИСИМИЯТ Е СИЛНО МАНИПУЛАТИВНА ЛИЧНОСТ
За да си спести обвиненията и упреците от страна на близките, той започва открито да се самообвинява и да признава колко му е тежко и колко всъщнаст е болен. Някои зависими дори настояват да бъдат оставени на мира, именно защото са много болни. Други използват ситуацията, за да започнат да обвиняват близките си в неразбиране и в лошо отношение. Трети започват да обясняват състоянието си с поредица от неблагоприятни житейски събития и предизвикателства. Тази тенденция трябва добре да се осъзнае от близките, за да не се подават на подобни манипулации. В противен случай те стават жертва на т.нар. механизъм на съзависимостта – състояние, при което близките не само не помагат, но в общия случай, само влошават състоянието на зависимия.
3. ПРОЯВЕТЕ "ТВЪРДА ЛЮБОВ"
Твърдата любов се проявява в разговор, базиран на факти – без никакви емоционални изблици, оценки и обвинения. С този подход в говоренето близките категорично отказват повече да подкрепят зависимостта на своя брат, сестра, съпруг, син, дъщеря, съпруга, приятел и т.н. Вместо това те трябва да обяснят, че няма как да продължават да наблюдават подобно самоунищожение, че ясно виждат нуждата на зависимия от помощ и са готови да го подкрепят в процеса на лечение.
4. НЕ ПРАВЕТЕ КОМПРОМИСИ - ТАКА НЕ ПОМАГАТЕ
Добре е близките да знаят за случаите, при които напълно готов и убеден в лечението зависим се отказва от него поради компромисно поведение от страна на близките. Причината е, че близките все още се вярват и се надяват, че една промяна в местоживеенето, в местоработата или в дневния режим на зависимия ще доведат до спиране на употребата. За съжаление само въпрос на време е заболяването да се завърне с нова сила. Това е така, защото не става дума за осъзнат личен избор на зависимия. Той не е убеден, че иска да се откаже от употребата и интерпретира външната помощ като вмешателство, като принуда, а често дори и като насилие.
5. НЕ СЕ ПОДДАВАЙТЕ НА КЛЕТВИТЕ И ОБЕЩАНИЯТА НА ЗАВИСИМИЯ
Често близките отстъпват пред молбите на зависимия за още един последен шанс с аргумента, че го обичат и вярват в него – така близките отстъпват и правят поредния компромис. Всъщност практиката показва, че пациентът наистина има желание да спре употребата/залагането. В повечето случаи той успява да „стиска зъби“ и да „кара на мускули“ няколко дни, дори седмици. Но след това сривайки се започва да наваксва „пропуснатото време“ и ситуацията става още по-тежка. За съжаление, всеки следващ път, шансовете за усилване на мотивацията за лечение намаляват и изискват все повече време и усилия.
6. СПРАВЕТЕ СЕ СЪС СЪЗАВИСИМОСТТА СИ
Терапевтичната работа с близките за справяне със съзависимостта е изключително важна. Нейната задача е да подпомогне промяната в разбирането и отношението на близките към заболяването. В противен случай не настъпва промяна в социалната среда, където ще се завърне зависимия след лечението. По този начин близките саботират неговото по-нататъшно здравеене. Терапевтична работа с близките се препоръчва и в случаите, когато зависимият не осъзнава своя проблем.
6+1. НЕ СЕ ОТКАЗВАЙТЕ
Макар и много рядко, в практиката се срещат и напълно безнадеждни случаи, когато пациентът, независимо от цялата деструкция, от всичко лошо, което му се е случило, няма абсолютно никаква мотивация. Обичайно това са алкохолици в крайна хронична фаза на заболяването. Такива пациенти вече са напълно деградирали, развили са тежка чернодробна цироза и са напълно демотивирани за каквото и за било. Въпреки всичко, това не е причина близките да се откажат и да спрат да полагат усилия за повишаване на мотивацията на зависимия за психотерапевтично лечение.
Източник: Фондация "За един чист живот"
Илюстрация: Фондация "За един чист живот"
---------------------------
Ако вие или някой, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата първа крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.