ФУНКЦИОНАЛЕН АЛКОХОЛИЗЪМ
ТИХАТА ЕПИДЕМИЯ НА XXI ВЕК
Функционален алкохолик е човек, който редовно злоупотребява с алкохол, но все още е в състояние да работи, да се справя със семейните и родителските задължения, да поддържа външния си вид и да се справя с ежедневните задачи. Въпреки, че някои членове на семейството, приятели или колеги подозират истината, по-голямата част от социалното обкръжение на функционалния алкохолик не е наясно колко сериозен е неговия алкохолен проблем.
Според изследване, спонсорирано от Националния съвет по алкохолна и наркотична зависимост на САЩ почти 14 милиона възрастни американци (един на всеки 13) страдат от разстройство, свързано с употребата на алкохол. Почти 20 % от пристрастените към алкохол са функционални алкохолици. Шестдесет процента от функционалните алкохолици са мъже. Обичайно те са високо образовани, с престижна работа и семейство, с високи доходи и със завидни обществени позиции.
Поради стигмата към зависимите, в България е невъзможно да се проведе подобно мащабно социологическо проучване. Въпреки това, профилът на функционалния алкохолик е напълно валиден за българската популация.
ИДЕНТИФИЦИРАНЕ НА ФУНКЦИОНАЛНИЯ АЛКОХОЛИК
Голяма смелост се иска, за да може човек да си зададе въпроса дали има алкохолен проблем и още по-голяма, за да си отговори честно.
Повечето функционални алкохолици живеят в състояние на отричане на алкохолния проблем. Обичайно те се чувстват твърде засрамени или твърде горди, за да признаят истината както пред себе си, така и пред другите.
СИМПТОМИ НА ФУНКЦИОНАЛНИЯ АЛКОХОЛИЗЪМ
Дали някой страда от функционален алкохолизъм може да се определи по следните признаци:
• Първото нещо, за което се сеща функционалният алкохолик сутрин е алкохол.
• При ставане от леглото функционалният алкохолик има тремор на ръцете. Щом изпие едно бързо за „успокояване на нервите“, треморът изчезва и като цяло вече се чувства добре.
• Обичайно функционалният алкохолик планира да изпие само едно или две питиета, но в крайна сметка изпива двойно повече или много повече количество алкохол.
• Функционалният алкохолик има „бели петна“ за случилото се по време на последната злоупотреба. Обичайно другите от компанията му разказват какво е правил и говорил.
• Функционалният алкохолик се чувства принуден да крие от другите, че е пил – особено от близките.
• Не му е интересно да посещава събития, където не се сервира алкохол.
• Пие, за да се справи с емоциите си – в моменти на стрес, безпокойство, скука, гняв, чувство на неудовлетвореност и др.
• Махмурлукът е много често срещан страничен ефект от пиенето на функционалния алкохолик.
• Функционалният алкохолик пие всеки ден. Ако по някаква причина не може да консумира, алкохолът много му липсва.
МОЖЕ ЛИ ФУНКЦИОНАЛНИЯТ АЛКОХОЛИКА ДА ПИЕ КОНТРОЛИРАНО
За всеобща изненада, отговорът е НЕ. Функционалните алкохолици не могат да контролират пиенето или поне не сами. Спирането на употребата не е въпрос на воля.
В общия случай, функционалният алкохолик не забелязва как алкохолът превзема живота му. Тъй като с времето толерантността на организма към алкохола се увеличава, той започва да пие все повече и повече, за да постигне същия ефект.
Въпреки, че в настоящия момент, човек може да функционира нормално, ако продължава по същия начин (без да потърси професионална помощ), физическото, психическо здраве и благополучие постепенно се влошават и той развива хронична алкохолна зависимост.
КАК СЕ ЖИВЕЕ С ФУНКЦИОНАЛЕН АЛКОХОЛИК
Повече от 50% от функционалните алкохолици са семейни. В собствените си домове те съвсем не изглеждат толкова дейни и самоуверени, колкото в обществото. До известен момент, въпреки известните си подозрения, членовете на семейството не са съвсем сигурни какво точно се случва. Причината е, че в ежедневието функционалният алкохолик успешно се справя с множество проблеми. Същевременно безпокойството и депресията на техния близък стават все по-очевидни, а безкрайните му капризи и непоследователно поведение не престават да озадачават всички.
ДЪЛГОСРОЧНИТЕ ПОСЛЕДИЦИ
Абстинентният синдром на фона на силното желание да спре да пие може така да разклати психиката на функционалния алкохолик, че той напълно да отрече съществуването на алкохолния проблем и да се върне обратно към хронична злоупотреба. Много често това води до ескалиране на пиенето и рязко влошаване на семейния и професионалния живот. Оттук нататък разрушаването на неговото общо благосъстояние е неизбежно.
На работното място функционалните алкохолици са потенциално опасни както за себе си, така и за другите. С напредване на болестта те стават хаотични, безразсъдни и ненадеждни. Все по-често идват на работа със силен махмурлук или пият по време на работа.
ЛЕЧЕНИЕТО И ВЪЗСТАНОВЯВАНЕТО
Когнитивно-поведенческата терапия е най-добрата алтернатива за функционалния алкохолик. Обичайно тя се провежда след преминаване през медицинска детоксикация (детокс) в лечебно заведение или център по психично здраве. Престоят в лечебно заведение позволява пациентите да бъдат под наблюдение по време на специфичната терапия с лекарства, витамини и диета.
По материали на: Addiction Resource
Илюстрация: Pexels
------------------------
Ако вие или човек, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата решителна крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.