УПОТРЕБА НА ВЕЩЕСТВА НА РАБОТНОТО МЯСТО
Установено е, че около 10% от персонала в организациите се нуждае от помощ за справяне с пристрастяването към алкохол, наркотици и хазарт. Най-засегнати са секторите строителство, транспорт, селско стопанство, енергетика, информационни и компютърни технологии, финанси и здравеопазване.
Злоупотребата с алкохол, наркотици и хазарт е в тежест на работодателите, тъй като води не само до повишен риск от произшествия и наранявания по време на работа, но и до системни отсъствия, намалена производителност, злоупотреба със служебни средства и имущество, както и до конфликти и други социално нежелателни поведения на работното място. Според доклад на U.S. Office of Personnel Management (2023 г.), само по отношение на алкохолизма и злоупотребата с алкохол, разходите на работното място в САЩ достигат 68 милиарда долара годишно.
Според добрите практики в сферата за управлението на хора, насочването на проблемните служители към специализирана психотерапевтична помощ съществено допринася за подобряване на бизнес резултатите на организацията и удовлетвореността на служителите. Скорошно проучване на Chartered Institute of Personnel and Development (2021 г.) сочи, че едва 33% от работодателите в Обединеното кралство предоставят на служителите релевантна информация относно източниците на подкрепа за решаване на проблеми, свързани с наркотици и алкохол. Твърде малко са и инвестициите в обучения за подобряване на мениджърските способности за управление и подкрепа на хора, които се борят със зависимост.
Счита се, че между 5 – 20% от европейското население е засегнато от злоупотребата с алкохол. Поради съществуващата в българското общество стигма към зависимите, няма релевантни епидемиологични проучвания на алкохолната, наркотичната и хазартната зависимост. Наличните данни са, че повече от 350 000 от българското население системно употребява алкохол, 250 000 – наркотици, а 150 000 редовно играят хазарт.
Установено е, че около 10% от персонала в организациите се нуждае от помощ за справяне с пристрастяването към алкохол, наркотици и хазарт. Най-засегнати са секторите строителство, транспорт, селско стопанство, енергетика, информационни и компютърни технологии, финанси и здравеопазване.
Фондация „За един чист живот“ организира интензивни психотерапевтични курсове за зависими със специално обучени психотерапевти, квалифицирани в прилагането на най-ефективния научнообоснован модел за лечение на зависими в света – модел „Минесота“, създаден точно преди 75 години в САЩ. На успешно преминалите курса, Фондацията осигурява и последваща безплатна групова терапия. Фондацията осигурява и безплатни консултации на зависими, на техните близки и работодатели, за да ги информира относно всички възможности за лечение на зависимостите в България.
Източник: Фондация "За един чист живот"
Снимка: Pexels
---------------------------
Ако вие или някой, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата първа крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.