top of page

ПОКОЛЕНИЕ Z И ПРИСТРАСТЯВАНЕТО

Поколението Z (родените през периода 1997 – 2012 г.) е изложено на висок риск от развитие на пристрастяване. Като се има предвид, че близо 90% от разстройствата, свързани със злоупотреба на психоактивни вещества започват през тийнейджърските години, може да се допусне на какви предизвикателства са били и са подложени днешните тийнейджъри и млади възрастни.

ПОКОЛЕНИЕ Z И ПРИСТРАСТЯВАНЕТО

Наркоманията и алкохолизма могат да засегнат всеки, дори и най-младите сред нас. Подобно на милeниум поколението Y (родените в периода 1981 – 1996 г.), хората от поколение Z (наричани също zoomer’и), са изложени на по-висок риск от развитие на пристрастеност към алкохол и наркотици, отколкото предишните възрастови групи. Според едно изследване на Националния институт по злоупотребата с наркотици на (NIDA, САЩ), 23,6% от днешните тийнейджъри са употребявали наркотици през последната година. Друго изследване на Националният институт за злоупотреба с алкохол и алкохолизъм на (NIAAA, САЩ) съобщава, че над 4 200 000 от Z поколението в САЩ са признали, че са употребявали алкохол.

ЗАЩО ПОКОЛЕНИЕ Z Е ИЗЛОЖЕНО НА ВИСОК РИСК ОТ ПРИСТРАСТЯВАНЕ

Мнозина твърдят, че причините са самотата на поколението или манията по социалните мрежи. Други смятат, че това е просто поколенчески проблем, който с времето ще отмине. Близо 90% от разстройствата при употреба на вещества започват през тийнейджърските години. Министерството на правосъдието на САЩ съобщава, че 1 от 6 от поколение Z са използвали лекарства, отпускани с рецепта, за да изпъкнат сред връстниците си или да подобрят настроението си.

Още по-стряскащо е, че само 6% от родителите на тийнейджърите от поколение Z са признават, че имат дете, което злоупотребява с лекарства. Все пак 10% от тийнейджърите признават, че злоупотребяват с лекарства. По-долу са някои от възможните отговори на въпроса защо поколение Z често посяга към наркотиците и алкохола.

Недостъпно здравеопазване

Поради безкрайните реформи в българската здравна система поколението Z е едно от най-нездравите поколения в новата история. Заради хроничния недостиг на здравни ресурси в световен мащаб, достъпът до качествена медицинска грижа става все по-труден. Например, 10% от zoomer’ите в САЩ са преживели тежка депресия, но само 40% от тях са получили грижите, от които се нуждаят. В рамките на тези 40%, само 27,3% са получили продължаващо лечение. Поколението Z е първото поколение, отгледано от т.нар. антиваксъри. Част от zoomer'ите изобщо не са имунизирани срещу редица опасни заболявания. С течение на времето затруднения достъп на това поколение до здравно обслужване ще се отрази негативно върху общото качество на живот. В тази връзка, отключването на разстройства, свързани с употребата на психоактивни вещества са изключително рискови за съдбата на zoomer’ите и ограничават техните възможности за здравословен и пълноценен живот.

Психично здраве

Поколението Z са сред най-депресираните хора след Втората световна война. По време на детството и юношеството си те се сблъскват с невиждана досега битова престъпност и агресия, мащабни политически сътресения и социално неравенство. Това поколение преживя COVID 19 локдауните и онлайн обучението. Тийнейджърите, които прекарват най-дълго време в социалните мрежи, са изложени на хроничен стрес и емоционално изпепеляване, а психичното им здраве все повече се влошава. Близо 10% от zoomer’ите са били диагностицирани с тежка депресия. В рамките на тази възрастова група 60% не са получили подходяща психиатрична и психологическа терапия. За съжаление, липсата на умения за справяне с проблемите с психичното здраве по време на юношеството се пренася и в по-зряла възраст.

С времето симптомите вероятно ще се влошат. На фона на нездравословните стратегии за справяне с предизвикателствата, това със сигурност ще попречи на хората от това поколение да създават качествени взаимоотношения и да живеят пълноценен живот.

Влошаването на психичното здраве излага тийнейджърите и младите възрастни от поколение Z на по-рисково поведение, като злоупотреба с психоактивни вещества. Изследванията показват, че ранната злоупотреба с вещества е значим индикатор за пристрастяване в по-късна възраст.

Социалните медии

Докато поколение X (родените в периода 1965 – 1980 г.) обичайно се асоциира с Facebook, а Милениум поколението Y (родените в периода 1981 – 1996 г.) с Instagram, то поколение Z може да се определи като същинското TikTok поколение. Знае се, че т.нар „вирусни“ клипове управляват света на TikTok. Там „ври и кипи“ от опасни предизвикателства, като например потребителите да бъдат предизвикани да злоупотребят с дадено вещество и да публикуват своя опит в мрежата.

Според доклад на Харвардския университет споделянето на опит, мечти или мисли в социалните платформи задействат свързани с пристрастяването мозъчни структури. Социалните медии притежават огромната сила хронично да излагат своите потребители на „вирусни“ видеоклипове, показващи инфлуенсъри, употребяващи наркотици. Тези визуализации имат способността да задействат центъра за възнаграждение в мозъка, което е една от възможните причини zoomer’ите да са изложени на по-висок риск от пристрастяване.

БЪДЕЩЕТО НА ПОКОЛЕНИЕ Z И НАРАСТВАНЕТО НА ПРИСТРАСТЯВАНЕТО

Zoomer’ите имат дълъг път пред себе си. Мнозина от тях вече са се сблъскали с много психически травми в ранна възраст, понякога преживяни с минимална или никаква подкрепа. Това са само някои от факторите, които правят поколение Z склонни към хронична употреба с алкохол и наркотици. За щастие, като се има предвид, че това е по-ново поколение, все още има време и съществува надежда за тях.

Източник: Аddiction Center
Илюстрация: Pexels
-----------------
Ако вие или някой, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата първа крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.

bottom of page