top of page

КОЛКО, КАКВО И КАК СЕ ПИЕ В БЪЛГАРИЯ

Всеки четвърти българин на възраст между 20 и 65+ години редовно употребява алкохол. Редовно употребяващите мъже са 2.7 повече от жените. Сред мъжете, консумиращи алкохол, преобладават тези на възраст между 45 и 64 години, а сред жените – между 35 и 54 години. Алкохолът е рисков фактор за заболеваемост и смъртност поради големия брой заболявания, с които е свързан тъй като причинява повече от 230 заболявания и наранявания. Къде сме ние?

КОЛКО, КАКВО И КАК СЕ ПИЕ В БЪЛГАРИЯ

Алкохолът е причина за 5.3% от смъртността по света. Той е водеща причина за смърт сред европейците между 15 и 49 год. Последните данни на Световната здравна организация за европейския регион показват, че повече от половината от населението на Европа (над 15-годишна възраст) консумира алкохол (59.9%).

Всеки четвърти българин на възраст между 20 и 65+ години редовно употребява алкохол. Редовно употребяващите мъже са 2.7 повече от жените. Сред мъжете, консумиращи алкохол, преобладават тези на възраст между 45 и 64 години, а сред жените – между 35 и 54 години.

Това показват данните от Национално изследване на употребата на алкохол като фактор на риска за здравето сред населението в България проведено през 2020 г. от Националния център по обществено здраве и анализи (НЦОЗА). В изследването са участвали 3 182 човека на възраст над 20 години.

КАКВО СЕ ПИЕ

Според проучването на НЦОЗА, повече от 70% от българите имат предпочитание към вида на алкохолната напитка, която консумират. Подобни предпочитания се наблюдават по-често при мъжете над 65 години и при жените във възрастовата категория 25 – 34 години. Почти всеки втори мъж предпочита концентрат (45.9%), следват бирата и виното (съответно 35.2% и 18.9%). При жените над половината (56.5%) предпочитат вино, следвано от концентратите и бирата (съответно 24.8% и 18.7%).

Изследователите констатират, че след 45-годишна възраст, предпочитанията на мъжете се изместват от бирата към концентратите, като тази тенденция най-често се наблюдава във възрастта 65+ години. Подобна е ситуацията и при жените, където с възрастта се наблюдава намаляване на предпочитанията към виното и увеличаване на предпочитанията към концентратите.

Колко често се пие концентрат

Почти всеки девети от анкетираните консумира концентрат ежедневно, като преобладават мъжете, предимно над 65-годишна възраст.
Всеки четвърти мъж консумира концентрат 2-3 пъти седмично срещу 16.8% от анкетираните жени.
Ежедневна употреба на концентрат е регистрирана при 18.3% от мъжете, по-често във възрастта над 65 години (31.5%). Четири пъти по-ниска е ежедневната консумация на концентрат при жените (4.8%), като най-висок е делът им сред 55 – 64-годишните и тези над 65 години.

Колко често се пие вино

Ежедневна употребата на вино е установена при 4.7% от анкетираните, като делът на жените е по-голям от този на мъжете. Всяка четвърта жена във възрастта между 45 и 54 год. е посочила, че консумира вино 2-3 пъти седмично. При ежедневната консумация делът на мъжете е два пъти по-голям от този на жените. Най-значими са резултатите при мъжете над 65 години (11.6%) и при жените между 25 и 34 год. (4.3%).

Колко често се пие бира

Всеки четвърти мъж пие бира 2-3 пъти седмично, докато при жените този показател е повече от два пъти по-нисък. Ежедневна употреба на бира се отчита при 14.3% от мъжете и 2.6% от жените.

КОЛКО СЕ ПИЕ

Алкохолните напитки се различават по своето алкохолно съдържание, което обикновено се посочва в об. % етилов алкохол (етанол). Етанолът е тъждествен на понятието абсолютен алкохол (АА) в случаите, когато когато не съдържа повече от 1% маса вода. Една единица АА е един грам алкохол, а в един мл алкохол се съдържат 0.785 грама алкохол.

Употребата на алкохолни напитки може да варира от пълно въздържание или малка по количество консумация, до прекомерна такава. Що се отнася до проблемите, произтичащи от алкохола – те се разглеждат в диапазона от липса на такива до значителни или сериозни.

Количеството употребен алкохол на седмична база е прието като рисков фактор, който действа главно чрез биохимични ефекти или чрез зависимост и който може да доведе до дългосрочни последици. Според консумираното количество алкохол през седмицата консумацията на алкохол се класифицира като умеренорискова, рискова и високорискова.

Изследването на НЦОЗА показва, че умерена седмична употреба на алкохол се установява при 83% от мъжете и при 90.8% от жените. При 5.6% от консумиращите алкохол се наблюдава рискова седмична консумация (5.8% от мъжете и 5.3% от жените). Високорискова консумация е регистрирана при 11.2% от мъжете и при 3.9% от жените.

КАК СЕ ПИЕ

• Данните от проучването показват, че 49.2% от мъжете и 26.7% от жените пият сами – без компания.
• Необходимост да пият сутрин са изпитвали 2.7% от употребяващите алкохол. При мъжете делът на нуждаещите се от сутрешно питие е по-висок (4.6%) и е основно във възрастта между 25 и 44 год.
• Ежедневна консумация на алкохол са отбелязали 13.6% от анкетираните, като процентът при мъжете е значително по-висок, отколкото при жените (20.6% срещу 7%). Значителен дял от мъжете над 65 години (30%) заявяват, че алкохолът е част от ежедневното им меню.
• Според проучването, 14% от анкетираните заявяват, че трябва да намалят приеманото количеството алкохол. Този показател е регистриран при повече от 20% от мъжете, с най-висок дял при 45 – 54 годишните. По този показател е съответно 6.8%.
• Почти всеки пети мъж е посочил, че се чувства раздразнен, когато го критикуват заради употребата на алкохол. Най-често се дразнят мъжете във възрастта 35 – 44 год. и тези във възрастовата група на 55 – 64 години. При жените делът на нетърпящи критика по отношение на употребата на алкохол е най-висок в групата на 35 – 44-годишните.
• Чувство на вина, вследствие консумацията на алкохол изпитват най-често мъжете между 45 и 54 години. Делът на жените с чувство на вина спрямо този на мъжете е повече от два пъти по-нисък (съответно 4.9% и 11.6%).
• 2.8% от участниците в изследването (по-често мъже на възрастта 55 – 64 год.) съобщават, че са получавали съвет от лекар да намалят консумацията на алкохол.
• Съвети за ограничаване на употребата на алкохол от друг член на семейството са получавали 9.5% от анкетираните, като най-често това са мъже на 55 – 64-годишна възраст.
• Получилите съвет за ограничаене на употребата от други източници са 1.6%.
• Относно вредните последици от злоупотребата с алкохол, почти половината от участниците в изследването са отбелязали, че не са загрижени относно вредите върху здравето, като делът на жените (53.1%) е по-висок от този при мъжете (38.6%).

Източник: 2022, Българско списание по Обществено здраве: Странджева М., Цолова Г. и П. Димитров, Национален център по обществено здраве
Илюстрация: pixbay
-----------------
Ако вие или някой, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата първа крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.

bottom of page