КОГА ЕЖЕДНЕВНАТА БИРА СТАВА НЕЩО ПОВЕЧЕ ОТ ОБИКНОВЕНО ПИТИЕ
Лошо ли е да пием бира всеки ден? Ако се чудите дали навиците ви за пиене на бира са причина за безпокойство, продължете да четете, за да откриете признаците на пристрастяване към бира и стъпките, които можете да предприемете.
АЛКОХОЛ ЛИ Е БИРАТА
Бирата, също както и ракията, виното, уискито, водката и други алкохолни напитки съдържат активната съставка етилов алкохол (етанол). Въпреки че, в сравнение с други алкохолни напитки - бирата съдържа по-ниска концентрация на етанол в единица обем, тя се счита за алкохолна напитка с абсолютно същите ефекти върху човешкия мозък и тяло и рискове от злоупотреба и пристрастяване. Тези рискове за злоупотреба с алкохол и пристрастяване обикновено се появяват, когато пиенето на бира постоянно надвишава умерените нива.
КОЛКО БИРИ НА СЕДМИЦА СЕ СЧИТАТ ЗА ОПАСНИ
Самият брой бири на седмица не е единственият показател за злоупотреба с алкохол. Може да изпиете 20 бири за една седмица и през следващите няколко месеца изобщо да не консумирате алкохол. По-важно е какво е въздействието на съдържащия се в бирата етилов алкохол върху живота на човека и върху способността му да контролира навиците си за пиене на бира.
Според Световната здравна организация, потенциално опасния модел на пиене на бира при мъжете е 15+ бири на седмица и 8+ бири на седмица при жените. Справката се отнася за стандартна бира от 330 мл с 5% алкохолно съдържание (етанол):
ИМА ЛИ ПРИСТРАСТЯВАНЕ КЪМ БИРАТА
Съдържащият се в бирата етилов алкохол е психоактивно вещество с потенциал да предизвиква пристрастяване. Рискът от пристрастяване към бира варира от човек на човек и се влияе от генетични, психологически и социални фактори.
Някои хора могат да пият бира умерено, без да развият зависимост. За разлика от тях, други могат да открият, че имат нужда от увеличаване на количествата, за да постигнат същите ефекти. А това вече е сигнал за пристрастяване. Ето защо бирата може да предизвика пристрастяване:
Алкохолът в бирата нарушава биохимичните мозъчни процеси
Като всяко психоактивно вещество и етанолът в бирата стимулира освобождаването на допамин – невротрансмитер, свързан със системата за възнаграждение на мозъка. Това освобождаване предизвиква удоволствие и удовлетворение и насърчава многократната консумация, за да пресъздаде отново и отново тези приятни чувства.
Развитие на толерантност към алкохола в бирата
С течение на времето редовната консумация на бира може да доведе до развитие на толерантност. Това означава, че на пиещия му се налага да консумира по-големи количества бира, за да постигне същите ефекти, които някога е усещал от приемането на по-малки количества. Това нарастващо потребление може да увеличи риска от развитие на пристрастяване.
Физическа зависимост и абстиненция
При продължителна и прекомерна консумация на бира организмът може да стане физически зависим от алкохола. Когато приемът на бира внезапно се намали или спре, хората могат да изпитат симптоми на отнемане (абстиненция), включително, но не само – безпокойство, треперене, изпотяване, гадене и раздразнителност. Дискомфортът от абстиненцията може да накара пиещия бира да продължи да пие, за да избегне тези неприятни симптоми.
Генетични фактори
Изследванията показват, че вероятно генетиката е отговорна за около 60% от податливостта на индивида към алкохолна зависимост. Някои генетични вариации могат да повлияят върху метаболизма на алкохола и реакцията на мозъка към него, правейки някои хора по-склонни да развият пристрастяване към вещества като бирата.
Психологически/социални фактори
Психологически елементи като стрес, безпокойство или депресия също могат да допринесат за пристрастяване към бирата. Някои хора могат да се обърнат към бирата като начин да се справят с негативните емоции или да избягат от проблемите, засилвайки цикъла на пристрастяване. Също така, фамилната история на проблеми с алкохола, натиск от приятели или колеги, социални събития, на които се сервира алкохол и дори рекламите, могат да повлияят върху отношението на хората към бирата и техния модел на пиене.
ПРИЗНАЦИ И СИМПТОМИ НА ПРИСТРАСТЯВАНЕ КЪМ БИРАТА
Подобно на симптомите на злоупотреба с алкохол, показателите за алкохолна зависимост са постоянни, независимо от вида на консумираната алкохолна напитка. Вариращи от леки до тежки, тези симптоми на пристрастяване към бира трябва да присъстват поне 12 месеца.
Основните признаци на пристрастяване могат да включват:
• С течение на времето ви е необходимо по-голямо количество бира, за да постигнете същия ефект;
• Преживявате физически или психологически симптоми на отнемане, когато не пиете бира;
• Силното ви желание за пиене на бира може да бъде трудно за контролиране;
• Отделяте все повече внимание и време, за да си набавите бира, за да пиете бира или за да се възстановявате от последиците от нейната употреба;
• Пиете по-голямо от предвиденото количество бира или пиете по-дълъг от планирания период;
• Неизпълнявате своите служебни, училищни или семейни задължения поради консумация на бира;
• Продължавате да пиете бира, въпреки, че сте наясно с неблагоприятните последици;
• Предпочитате да пиете бира, за сметка на изоставяне на хобита, социални дейности или други интересни занимания,
• Употребявате бира като средсто за справяне със стреса, безпокойството, депресията или други емоционални проблеми.
КРАТКОСРОЧНИ СТРАНИЧНИ ЕФЕКТИ ОТ ПРИСТРАСТЯВАНЕТО КЪМ БИРА
• Нарушени когнитивни (познавателни) функции и двигателни умения – риск от злополуки и наранявания;
• Промени в настроението – раздразнителност, агресия или депресия;
• „Бели петна“ (периоди на амнезия) – човек не може да си спомни дадени събития;
• Обезводняване, главоболие, гадене и чувствителност към светлина и звук;
• Дразнене на стомашната лигавица – киселини, гадене и повръщане.
ДЪЛГОСРОЧНИ ЕФЕКТИ ОТ ПРИСТРАСТЯВАНЕТО КЪМ БИРА
• Чернодробни заболявания, сърдечно-съдови проблеми, храносмилателни проблеми и повишен риск от някои видове рак;
• Развитие на психични разстройства (депресия , тревожност и когнитивни увреждания);
• Отслабена имунна система;
• Обтегнати отношения с близките, приятелите и колегите, което води до социална изолация;
• Потенциална загуба на работа поради нарушения в трудовата дисциплина – закъснения, отсъствия, лошо изпълнение или неизпълнение на поставените работни задачи;
• Тежки симптоми на абстиненция – изпотяване, гадене, безсъние, силен тремор, гърчове, делир.
Лечението на пристрастяването към бира обикновено включва медицинска детоксикация, управление на глада за употреба и симптомите на отнемане, когнитивно-поведенческа терапия, промяна в начина на живот и надеждна социална подкрепа за предотвратяване на рецидив.
Източник: по материали на Addiction Resource
Илюстрация: Pixabay
-----------------
Ако вие или някой, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата първа крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.