top of page

КАК НАШИТЕ ЛИЧНОСТНИ ЧЕРТИ СЕ ОТНАСЯТ КЪМ ПРИСТРАСТЯВАНЕТО

Мнозина вярват, че някои хора са по-склонни към пристрастяване от други. Вероятно сте чували термина „пристрастяваща личност“, но знаете ли какво всъщност означава

КАК НАШИТЕ ЛИЧНОСТНИ ЧЕРТИ СЕ ОТНАСЯТ КЪМ ПРИСТРАСТЯВАНЕТО

КАКВО Е ПРИСТРАСТЯВАЩА ЛИЧНОСТ

Терминът пристрастяваща личност описва тип личност, който е по-склонен към развитие на пристрастяване. Разбирането за пристрастяващата личност се базира на убеждението, че за някои хора е по-трудно да се противопоставят на развиващите се пристрастявания, отколкото за други, и че пристрастяващите навици са част от тяхната личност.

Няма достатъчно изследвания, които потвърждават тази теория. Пристрастяването не до тип личност. Това е заболяване, което човек може да развие чрез определени поведения, но от своя страна тези поведения могат да бъдат повлияни от нашите личностни черти.
Например, не е необичайно за хората със зависимости да са носители на следните личностни черти:
• Импулсивност
• Раздразнителност
• Несигурност
• Чести промени в настроението
• Дефицит на умения за справяне с предизвикателствата
• Ниска самооценка
• Склонност към социална изолация
• Търсене на силни усещания и склонност към поемане на риск

Въпреки това да се каже, че тези черти могат директно да влияят на хората да развият зависимости, е пресилено. Това, че сте импулсивен човек, не означава, че сте по-застрашени да развиете, например, алкохолна зависимост.

ВРЕДНОТО ВЪЗДЕЙСТВИЕ НА ТЕОРИЯТА ЗА ПРИСТРАСТЯВАЩИТЕ ЛИЧНОСТИ

Невъзможно е пристрастяването да се сведе до обикновен тип личност. Рисковите фактори на пристрастяването са много по-дълбоки и третирането му като част от личността на човека може да доведе до някои нежалани убеждения, като например:
• Подценяване на риска от развитие на пристрастеност. Това, че не притежавате никакви „пристрастяващи“ личностни черти, съвсем не означава, че не можете да развиете пристрастеност.
• Намалена мотивация за промяна. Щом сте „пристрастяваща личност“, какъв смисъл има да се борите със своята зависимост? Звучи абсурдно, но за съжаление немалко хора мислят точно така.
• Негативни стереотипи и стигматизация. Терминът „пристрастяваща личност“ може да стигматизира хората, които притежават такива личностни черти, карайки ги да мислят, че притежават отрицателни черти и навици. Само по себе си това вреди на тяхното самочувствие.

РАЗБИРАНЕ НА РИСКОВИТЕ ФАКТОРИ ЗА ПРИСТРАСТЯВАНЕ

Ако не е типът личност, тогава какво кара хората да развиват зависимости? Няколко фактора могат да допринесат за повишаване на риска дадено лице да развие на пристрастяване към вещество или поведение.

1. Семейна история и генетика

Няколко проучвания потвърждават връзката между пристрастяването и генетичните фактори. Същото важи и за семейната история. Например, ако във вашето семейство е имало случаи на разстройство, свързано с употребата на вещества, вие с по-голяма вероятност сте изложени на риск от възникване проблеми с пристрастяващи вещества или поведение.

Някои черти, като импулсивност или склонност ком поемане на риск могат да бъдат наследени, което увеличава шансовете човек да се ангажира с потенциално пристрастяващи навици и поведения. Например, ако обичате да поемате рискове, е възможно да развиете пристрастяване към хазарта, тъй като мозъкът ви се нуждае от по-високи дози адреналин, за да функционира.

Въпреки това, самият факт, че може да имате фамилна история за зависимости или че сте наследили потенциално пристрастяващи черти от членове на вашето семейство, не означава непременно, че ще развиете зависимост.

2. Ранна употреба

Колкото по-рано започнете да използвате определени вещества, било то алкохол или наркотици или да се занимавате с поведение като хазарт, толкова по-големи са шансовете да развиете пристрастяване.
Това е така, защото ранната употреба на пристрастяващи вещества и навици засяга развитието на мозъка. Ако вашият мозък разпознава различни вещества и поведения като положителни тригери, това ще повлияе на начина, по който работи и може да доведе до развитие на пристрастяване.

3. Фактори на средата

Факторите и тригерите на околната среда могат да допринесат за развитието на пристрастяване. Обичайно това включва социално изключване, бедност, както и лесен достъп до наркотици или други вещества. Факторите, свързани с начина на живот, като често участие в хазартни игри и други високо рискови занимания, също могат да повишат риска от пристрастяване.

4. Психично здраве

Хората с психични заболявания често са изложени на повишен риск от пристрастяване тъй като могат да прибягнат към вещество или поведение, които им помагат да се справят с дискомфорта от техните симптоми. Това е особено вярно за тези, чиито състояния са недиагностицирани или нелекувани тъй като нямат необходимия достъп до специфичните методи на лечение и грижи, необходими за облекчаване и поддържане на тяхното състояние.

Най-честите психични разстройства, които могат да повишат риска от развитие на пристрастяване са депресията, тревожното разстройство, биполярното разстройство и посттравматичното стресово разстройство.

ПРИСТРАСТЯВАЩИ ЛИЧНОСТНИ ЧЕРТИ СРЕЩУ ПРИСТРАСТЯВАЩО ПОВЕДЕНИЕ

Ако се притеснявате, че сте изложени на по-висок риск от развитие на пристрастяване, вместо да се фокусирате върху личностните си черти, обърнете внимание на някои свои навици и поведения:
• Социална употреба на наркотици и алкохол. Въпреки че пиенето на бира или чаша вино с приятели не означава, че човек има пристрастяване към вещества, честата употреба на психоактивни вещества в крайна сметка може да доведе до злоупотреба с алкохол или наркотици.
• Прекомерно хранене. Когато са разочаровани или стресирани, хората често ядат, за да се почувстват по-добре. Ако това се превърне в навик, човек може бързо да започне да преяжда и да развие пристрастяване към храната.
• Самолечение с лекарства. Хората с травма, тревожност или безсъние често са склонни да изберат самолечение, вместо да потърсят помощ от специалист по психично здраве. Подобно поведение може бързо да доведе до злоупотреба с наркотици и в крайна сметка до пристрастяване.
• Използване на пристрастяващи вещества и поведения за справяне с негативните емоции. Много хора не могат да се справят с негативните мисли и емоции по други начини, освен чрез употреба на наркотици или алкохол. Подобно поведение може бързо да се превърне в деструктивно и да доведе до хронична злоупотреба и пристрастяване.

КАК ДА ИЗБЕГНЕМ РИСКОВОТО ПРИСТРАСТЯВАЩО ПОВЕДЕНИЕ

• Всяко потенциално пристрастяващо поведение може бързо да се превърне в сериозен проблем. Ето защо е жизненоважно важно навреме да забележите и премахнете потенциално разрушителните навици от живота си. Това може да е трудно, но не и невъзможно.
• Ако се притеснявате, че може да пиете твърде много или забележите, че алкохолът се е превърнал в незаобиколим фактор при общуването с вашите приятели, откажете се от подобно поведение. Вместо това се опитайте да се свържете и общувате с любимите си хора чрез споделяне на общи интереси и забавни дейности .
• Опитайте се да замените всички опасни механизми за справяне, като употреба на наркотици или хазарт, с упражнения, спорт и други дейности, които намирате за приятни. Можете също така да научите техники за релаксация и медитация, които да ви помагат да управлявате стреса и натрапливите мисли.
• И накрая, ако се притеснявате, че вашето психично заболяване може да ви тласне към пристрастяване, потърсете помощ от специалист по психично здраве, за да научите повече за същността на вашето разстройство и да установите ефективен процес на лечение.

КОГА ДА ПОТЪРСИТЕ ПРОФЕСИОНАЛНА ПОМОЩ ПРИ ПРИСТРАСТЯВАНЕ

Въпреки че е възможно да се предпазите от ужасните последици от пристрастяващите навици и поведение, ако не ги забележите и не ги премахнете от живота си навреме, може да стане твърде късно да го направите сами.

С други думи, когато се подценява, подобно поведение бързо ще се превърне в истинско пристрастяване. Ако това се случи, единственият изход е да потърсите професионална помощ. Но кога разбирате, че трябва да потърсите помощ? Ако подозирате, че вие или ваш близък може да сте развили пристрастяване, обърнете внимание на следните фактори:
• Вашата зависимост оказва влияние върху личния и професионалния ви живот, нарушава семейните и социалните ви отношения и ви пречи да изпълнявате работата си;
• Употребявате вещество или имате пристрастяващи навици, въпреки че се опитвате да спрете;
• Започвате да изпитвате тежки симптоми на абстиненция;
• Вашата толерантност към въздействието на веществата се увеличава;
• Изпитвате постоянно желание за употреба или залагане;
• Въвличате се в рискови ситуации или участвате в незаконни дейности с цел да подхранвате пристрастяването си.

Ако някой от тези симптоми ви изглежда познат, вероятно сте развили пристрастяване. Ако се притеснявате, че това може да е така, търсенето на професионална помощ е наложително.

По материали на: Addiction Resource
Илюстрация: Pexels
------------------------
Ако вие или човек, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата решителна крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.

bottom of page