КАК ДА ОБЩУВАТЕ, КОГАТО ВЕЧЕ НЕ ПИЕТЕ
Употребата на алкохол и общуването вървят ръка за ръка по толкова много начини, че опитът да се разделят двете дейности може да се окаже много трудна задача. Може би се страхувате, че ако не пиете, приятелите ще спрат да ви канят и ще се почувствате изолирани и самотни. Или мисълта за недобронамерени коментари и шеги може да осуети опитите да останете трезвен. Ако сте употребявали, за да намалите социалната тревожност, може би се страхувате, че сега, когато вече не пиете, нивата на вътрешното напрежение ще скочат. Може би се притеснявате, че няма да знаете как да се отпуснете и да се забавлявате без питие в ръка. Възможността да се поддадете на изкушението може да увеличи този стрес. Може дори да се чудите дали изобщо може да останете трезвен пред натиска от страна на другите.
КАК ДА КАЗВАТЕ, ЧЕ НЕ ПИЕТЕ
Ако пиенето е съществена част от вашия социален живот, може да се почувствате напрегнати да говорите с другите за вашето решение. Някои ще бъдат по-подкрепящи от други, но по-лесно е да се заявите веднъж, вместо многократно да отказвате напитки.
Не е нужно да събирате приятелите си, за да направите официално съобщение пред всички. Можете небрежно да споменете за новия си навик за непиене в неформални разговори насаме. Просто се уверете, че отсрещната страна разбира, че говорите сериозно за настъпилата промяна.
Поставете ясни граници. Решете дали искате да посочите причините за промяната. Не трябва да се чувствате принудени да се обяснявате. Това обаче може да улесни хората около вас да разберат защо променяте навиците си за пиене. Някои приятели може дори да се свържат с вашите цели и да решат да се присъединят към вас в ограничаването или спирането на употребата.
Кажете на другите как могат да ви подкрепят. Това може да включва преместване на вашите редовни срещи на места, различни от барове, или да замените игрите на карти с пиене с други дейности. Може също да оцените словесната подкрепа и насърчителните думи от приятели и семейство. Най-малкото покажете, че не трябва безмилостно да ви дразнят или да ви притискат да пиете.
Бъдете готови за потенциално негативно отношение. Възможно е решението ви да шокира някои хора. Някои могат да реагират с пренебрежителни жестове, като въртене на очи или строги устни възражения. Но не позволявайте на негативните им реакции да ви възпират. Вместо това насочете вниманието и времето си към по-подкрепящи приятели и членове на семейството.
Дори след като говорите с приятелите си за целите си, пак може да се натъкнете на други предизвикателства, както външни, така и вътрешни. Следните съвети могат да ви помогнат да подобрите шансовете си за поддържане на трезвост при общуване.
СЪВЕТ 1: ВНИМАВАЙТЕ ЗА ЗАДЕЙСТВАЩИТЕ ФАКТОРИ
Познаването на вашите тригери винаги е полезна първа стъпка в справянето с навика за пиене. Тригерите са ситуации, които предизвикват желание за употреба. Например, докато наблюдавате как друг човек пие бира, може да усетите жажда точно за бира. Или обичаят да се сяда с колеги след работа да задейства спусъка, че е дошло времето за по едно питие. Емоционални състояния, като тревожност или притеснение, също могат да действат като тригери.
Отделете малко време, за да запишете вашите тригери. Това ще ви даде обща представа какви вътрешни и външни препятствия е вероятно да срещнете. След това може да систематизирате подходящите превантивни стъпки.
Например, посещенията в барове, спортни събития или други места, където се сервира алкохол, може да бъде водещ активатор за вас активатор. Вместо да се поставяте в това положение, направете каквото можете, за да пренасочите социалните срещи към места и поводи, където пиенето не е норма. Например:
• Кино или театър, където обичайно не се сервира алкохол
• Библиотечно кафене за непринудени срещи с приятели
• Разходка в парка, туризъм или колоездене, а не в бар
• Прекарвайте време с другите в музеи, галерии или изложби
СЪВЕТ 2: НАУЧЕТЕ СЕ ДА НЕ СЕ ПОДДАВАТЕ НА НАТИСКА НА ОКОЛНИТЕ
Най-честият източник на натиск за употереба са неподкрепящите приятели и старите приятели по чашка. Когато сте навън и общувате с подобни хора, може да се сблъскате с дразнещи коментари като „Колко скучен си станал“ или „Защо изведнъж спря да пиеш?“ Дори невинни подканяния като: „Хайде, изпий само едно, аз черпя“, „Опитай, ще ме обидиш“ могат да ви накарат да се почувствате неудобно и да се изкушите.
Ето и клишетата, които доказано вършат работа в началото:
• "С кола съм….“
• „Утре ставам рано….“
• „Имам здравословни проблеми.“
• „Лекарят ми забрани да пия алкохол.“
Имайте предвид, че не сте длъжни да се обяснявате. Може учтиво, но твърдо да кажете: „Няма да пия тази вечер“ и да смените темата на разговор. Един категоричен отговор често е достатъчен, за да заявите своята гледна точка. Но бъдете готови отново да кажете „не“ на човек, който продължава да настоява. В крайна сметка, добрите приятели трябва да уважават вашето решение без да ви осъждат.
Ако настоящите приятели не подкрепят вашите усилия да останете трезвен, намирането на нови приятели винаги е опция. Когато се откажете от ходенето по барове и от сутрешния махмурлук, вероятно вече се е отворило немалко време в графика. Използвайте го за създаване на нови контакти и отношения.
Присъединете се към клубове по интереси, които отговарят на вашите хобита. Ако обичате четенето, присъединете се към книжен клуб. Ако се интересувате от изкуства и занаяти, вероятно можете да намерите клубове, които отговарят на тези интереси. Обичате ли да прекарвате време сред природата? Потърсете групи за туризъм или разходка извън града. След като попаднете в подобни пространства, може да попаднете и на хора с различни от пиенето интереси. Групите за взаимна подкрепа, като Анонимните алкохолици (AA), също предлагат възможности да се забавлявате без алкохол. Освен всичко друго, те знаят много начини за справяне с предизвикателставата и натиска на социалната среда.
Доброволчеството е чудесен начин за изграждане на нови взаимоотношения, както и за култивиране на усещане за смисъл и цел. От кухни за супи до менторски програми… потърсете място, където да използвате своите умения, за да служите на вашата общност. Социалните връзки ще се появят естествено, докато опознавате хората, на които помагате.
Много популярни са курсовете за придобиване на нови знания или личностно израстване. Класове по актьорско майсторство, танци и творческо писане често изискват да се ангажирате с много нови хора. Приемете предизвикателството да развиете и подхранвате уменията си, като същевременно се свързвате с хора с подобни увлечения и страсти.
СЪВЕТ 3: ОПИТАЙТЕ БЕЗАЛКОХОЛНИ НАПИТКИ
Ако сте на събитие, където всички останали пият, може да се почувствате неловко без питие в ръката. В тези случаи безалкохолните заместители могат да бъдат полезни. Тъй като в наши дни все повече и повече хора избират да се въздържат, изборът и качеството на безалкохолните напитки се подобриха много през последните години. Помислете дали да не поръчате класически безалкохолен коктейл или разреден с газирана чаша сироп във винена чаша.
СЪВЕТ 4: УПРАВЛЯВАЙТЕ СОЦИАЛНАТА ТРЕВОЖНОСТ
Ако социалните преживявания ви изнервят, не е изключено инстинктивно да посегнете към чаша с алкохол, за да намалите напрежението. Самонаблюдението и самоконтролът са ефективният начин за справяне в подобни ситуации.
Откривайте и преодолявайте негативните мисли. Склонни ли се да се самобичувате, ако допуснете някаква грешка в общуването? Или може би имате навика да очаквате да ви отхвърлят или да изпитвате неудобство да общувате с непознати. Обърнете внимание на качеството на вашите мисли. Попитайте се дали не сте прекалено строги към себе си и не превръщате всяка муха в слон.
Ако изпитвате социална тревожност, може да откриете, че се фокусирате върху своя вътрешен диалог и ви е трудно да се ангажирате с другите. Вместо това насочете вниманието си към това, което казват другите? Как го казват? Какъв е езикът на тялото им? Докато се опитвате да отговорите на тези въпроси, вероятно ще намалите силата на самокритиката.
СЪВЕТ 5: НАУЧЕТЕ СЕ ДА СЕ СПРАВЯТЕ С НЕУСПЕХИТЕ
Да се откажете от някакъв лош навик и да направите някаква здравословна промяна в живота винаги е предизвикателство. Може да има моменти, в които да се поддадете на натиска на другите и да … изпиете няколко напитки. И на сутринта да се събудите, потънали в самосъжаление. Преживявания като тези могат да ви накарат да се почувствате засрамени и разочаровани от себе си. Може да се почувствате загрижени за това какво причинява алкохолът на вашето здраве или да започнете да се съмнявате в собствената си воля умения за самоконтрол.
Не се самоиронизирайте пред другите. Вместо това се похвалете за опита и признайте, че спирането на пиенето не е лесна работа. Признайте, че само защото сте се подхлъзнали и сте изпили няколко питиета, съвсем не означава, че трябва да се отказвате.
Открийте какво точно се обърка. Какво събитие ви провокира да пиете? Кой и с какво предизвика у вас желание за употреба? Чувствахте ли някакво напрежение или безпокойство, което искахте да потушите с чаша алкохол? Каква беше ролята на обстановката, където се случи това? С кого точно бяхте?
Опитайте се да решите как по-добре да се справяте с подобни предизвикателства в бъдеще. Ако приятел ви е склонил да пиете, може да помислите да ограничите взаимодействието си с него.
Ако социалната тревожност е част от проблема, можете да експериментирате с различни подходи за облекчаване на тревожността. Вярвайте, че можете да преодолеете предизвикателствата с постоянство и мислене за решаване на проблеми.
Ако се питате дали трябва да опитате отново, припомнете си първоначалните мотиви за отказване от алкохола. Може да опитате да направите писмен списък с причини – големи и малки – които може да преглеждате в моменти на съмнение. Вашите причини може да включват:
• „Мразя да се чувствам махмурлук сутрин.“
• „Опитвам се да пречистя тялото си.“
• „Пиенето ме кара да се чувствам добре в момента, но потиска настроението ми по-късно.“
• „Опитвам се да подобря физическото си здраве.“
• „Трудно ми е да спра, след като започна да пия.“
• „Бих искал да спестя пари за по-важни неща.“
Използвайте списъка си, за да укрепвате силата на волята си и да подсилвате ангажираността с поставените цели.
По материали: Help Guide Addictions
Илюстрация: Pexels
------------------------
Ако вие или човек, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата решителна крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.