top of page

КАК ДА НАКАРАТЕ БЛИЗЪК ЧОВЕК ДА СЕ ЛЕКУВА

Да обичаш някого с наркотична зависимост или алкохолизъм може да те накара да се почувстваш напълно отчаян в усилията да го накараш да предприеме лечение. Ако се чувствате стресирани, уплашени, изолирани, ядосани, разочаровани, безпомощни – трябва да знаете, че не сте сами. Процесът на възстановяване е сложен за семейства, приятели и значими хора по целия свят. Решението на любимия човек да не започне лечение не означава, че всяка надежда е загубена. Още нещо – това съвсем не означава, че сте се провалили.

КАК ДА НАКАРАТЕ БЛИЗЪК ЧОВЕК ДА СЕ ЛЕКУВА

Има два типа зависими, отказващи да се лекуват. Единият тип са хората, които са готови да признаят, че се борят със своята проблемна употреба, но не са готови да потърсят лечение. Другите не желаят да потърсят лечение, защото все още не са приели и осъзнали, че са станали зависими. Стратегиите за справяне с предизвикателството да накарате зависим да се лекува са различни при двата типа и затова ще бъдат разгледани отделно.

МОЯТ БЛИЗЪК ОСЪЗНАВА ПРОБЛЕМНАТА УПОТРЕБА, НО ОТКАЗВА ЛЕЧЕНИЕ

Докато гледате как човека, на когото държите се бори с пристрастяването, вие съвсем естествено вярвате, че знаете какво е най-добре да се направи. Може дори да ви се ще да го принудите да се лекува, защото осъзнавате рисковете да продължава по този път. Чудите се как да му обясните, че може да направи няколко стъпки, чрез които пристрастяването може да бъде прекъснато, за да поеме в друга посока – по пътя на възстановяването.

Само че, вашите очаквания, мотиви и планове може да не съвпадат с очакванията, мотивациите или настоящите планове на вашия любим човек.

Затова вместо да започнете поредния разговор с ултиматуми, опитайте да се срещнете с любимия човек „там, където той се намира“. Проявете любопитство и му задайте следните примерни въпроси. С тяхна помощ ще успеете да се настроите към неговата гледна точка и да помогнете за задълбочаване на вашата връзка:
• Какво те спира да получиш помощ?
• Каква помощ би те заинтересувала?
• Как си представяш живота след спиране на употребата?
• Какво би те накарало да обмислиш варианти за лечение?
• Откъде би започнал, ако решиш да се лекуваш?

Изслушайте внимателно отговорите на вашия близък, за да разберете откъде идват неговите притеснения да се лекува. Признайте мислите и чувствата му, за да преодолеете естествената защита. Ангажирането в безопасен разговор ще увеличи шансовете вашия близък да обмисли това, което го молите да направи. Не е изключено и да предприеме няколко малки стъпки в желаната посока.

Ето например как би протекъл подобен разговор:
УПОТРЕБЯВАЩ: „Не желая да ходя по никакви клиники за лечение. И разбери, че нямаш шанс да ме принудиш да направя нещо, което не желая. Решението си е мое. Точка.“
МОТИВИРАЩ: „Да, така е. Разбирам, че точно сега не ти е до лечение в клиника. Тогава би ли се съгласил да поговориш за твоя проблем с психиатър? А, какво ще кажеш заедно да отидем на една сбирка в групите за подкрепа на Анонимни алкохолици/Анонимни наркозависими? Може да отидем дотам заедно, а да те изчакам отвън."

Представянето на подобен цялостен план за грижа често води до още по-категоричен отказ. Вместо да се обезкуражавате, постарайте се да изтъквате и най-дребните положителни промени в нагласите и поведението на вашия любим човек. И най-малката стъпка в здравословна посока може да доведе до повече положителни резултати.

МОЯТ БЛИЗЪК НЕ ОСЪЗНАВА ПРОБЛЕМНАТА УПОТРЕБА И ОТКАЗВА ЛЕЧЕНИЕ

Обичайно хората, които водят битки със зависимостта вярват, че не се нуждаят от помощ и лечение. Това състояние е клинично известно като етап преди съзерцанието. Употребяващите не осъзнават, че имат проблем, така че защо биха променили нещо в поведението си… Ако вашият любим човек е на този етап, най-важното е да му предложите положителна подкрепа.

За повечето членове на семейството или за други значими хора това не е естествена реакция. Вменяването на вина, пазарлъците, заплахите, молбите – това са инстинктивните реакции, които хората най-често използват в своите опити да помогнат на зависимия. За съжаление, колкото по-настойчиви сте в прилагането на подобен подход, толкова повече ще се инати вашият любим човек и няма да потърси лечение.  

В този случай е най-добре вие да потърсите подкрепа от терапевт по зависимости или сбирките за съзависими Ал-Анон. Всичко, което ще чуете и ще научите там, ще ви помогне да подобрите уменията си за мотивиране на своя близък към осъзнаване на проблема и започване на лечение.

Важно е внимателно да изберете момента за следващия разговор с вашия близък. Подходящи са моментите, когато вашият любим човек не е в криза, но откровено се вини за това, какво е причинил на себе си и на другите. Освен това, вътрешно се фокусирайте върху своето собствено емоционално състояние и си отговорете на следните няколко въпроса:  
• Готов/а ли съм за този разговор?
• Мога ли сега да проведа положителна дискусия по тази трудна тема?
• Ще успея ли да запазя спокойствие, независимо от реакцията на любимия човек?

Имайте предвид, че спокойствието е заразно. Ако вие сте психически подготвени за тази дискусия, шансовете за открит, ясен и продуктивен разговор се увеличават.

Когато любим човек заяви, че не е готов или не желае да потърси помощ, вие най-вероятно ще се сблъскате с огромна палитра от емоции – от разочарование до дълбоко чувство на неудовлетвореност, тъга и гняв. Поддържането на спокойни и смислени разговори обаче ще разшири вашата връзка и ще отвори точно това допълнително безопасно пространство, от което се нуждае вашия любим, за да започне да прави някакви положителни промени.

Вашите мотиви да желаете вашият близък да потърси лечение вероятно са твърде различни от тези, които биха го насърчили да приеме помощ. Докато водите разговор, се опитайте да разделяте тези две неща. Например:
УПОТРЕБЯВАЩ: „Толкова ми е писнало от този махмурлук. Изобщо не помня какво съм натворил и съм наприказвал снощи. Неудобно ми е, че май имаше и някакви непознати на масата.“
МОТИВИРАЩ: „Напълно те разбирам. И много съжалявам, че се чувстваш неудобно. Може би щеше да се чувстваш по-добре, ако не трябваше да се тревожиш какво впечатление си оставил у хората.“

Докато проучвате мотиваторите, които биха накарали вашия близък да потърси лечение, продължавайте да предлагате подобни по-малки стъпки и бъдете гъвкави в разбирането откъде биха пожелали да започнат.

КАК ДА НАКАРАМ МОЯ БЛИЗЪК ДА СПРЕ УПОТРЕБАТА БЕЗ ЛЕЧЕНИЕ

Нека неговото „не“ е началото на разговора, а не краят.
Обичайно е тези, които се борят със зависимостта, отново и отново да отказват лечение. И няма нищо страшно, ако не са готови точно сега. Истината е, че вие нямате контрол над другите и не може да накарате някой друг да приеме помощ. Или както се казва, насила можеш да отнемеш нещо от човека, но насила не можеш да му дадеш нищо.

Затова поемете въздух. Направете крачка назад и отделете малко време за себе си. Като човек, решил да подкрепя пристрастения, грижата за себе си е от решаващо значение. Не забравяйте, че преживявате травма, която нерядко изисква професионални грижи и внимание.  

По материали: Help Guide Addictions
Илюстрация: Pexels
------------------------
Ако вие или човек, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата решителна крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.

bottom of page