КАК ДА ГОВОРИМ С ДЕТЕТО ЗА АЛОХОЛ И НАРКОТИЦИ
Никога не е рано да се говори за здраве. По природа децата са любопитни. Те не спират да задават купища въпроси за това как е устроен и как работи света. Доверяват ви се напълно и разчитат да ги насочвате като отговаряте на всеки въпрос. Предотвратяването на употребата на алкохол и наркотици започва в предучилищна и ранна училищна възраст.
Насърчавайте детето да търси надеждни източници на здравна информация, като потвърдите значимостта на всеки зададен въпрос относно алкохола и другите наркотици. За начало, просто кажете „Добър въпрос“ и „Да поговорим за това“.
Когато утвърдите детето, че е задало подобен въпрос и искрено се съгласите да го обсъдите с него, то ще се почувства значимо, че е повдигнало темата. Ще разбере, че разговорите за алкохол и наркотици не са табу. Дори да не разбере целият смисъл на разговора, похвалено за този негов въпрос, детето най-вероятно ще потърси допълнително разяснение.
НАЧАЛО НА РАЗГОВОРА ЗА УПОТРЕБАТА НА ПСИХОАКТИВНИ ВЕЩЕСТВА
Може би се чудите как да говорите за алкохол и наркотици с дете в толкова крехка възраст. Има достатъчно здравословни начини за комуникация. Опитайте се да започнете с определение на понятието здраве - какво е здраве, защо е ценно и как правят здравословни избори. Полезно начало на разговора по темата е вие да зададете въпроси от сорта на:
• Какво означава да си здрав?
• Какво правиш всеки ден, за да се усещаш здрав?
След това може да разясните, че здравето се изгражда чрез ежедневни грижи и здравословни избори. Може да дадете примери с ползата от миенето на зъбите или от следобедния сън. Може да засегнете темата за здравословното хранене, което подхранва здравото тяло. Това ще помогне на детето да контекстуализира алкохола и другите наркотици. Всички тези разговори ще му помогнат да разбере какво е значението на здравето и как човек може да контролира тялото и ума си.
ИЗБЯГВАЙТЕ МОРАЛИЗАТОРСКОТО ГОВОРЕНЕ
Опитайте се да обръщате специално внимание на здравословните дейности, които детето е извършило през деня. Признавайте неговия принос с език, базиран на здравето, като „О, колко здравословно постъпи, че
• … изяде тези моркови."
• ... изми ръцете си."
• ... почина си от компютъра."
• ... се повесели с твоето приятелче."
Винаги, когато можете, избягвайте морализаторстването относно „добрите“ или „лошите“ избори на детето. Ако едно дете направи нездравословен избор, можете да го попитате „Кое е по-здравословно да направим в този момент?“ и след това го насочете към алтернативата.
Като се придържате към здравеутвърждаващо говорене, вие ще подготвите детето да разглежда и употребата на алкохол и други наркотици през категориите здравословно и незравословно.
НАСЪРЧАВАЙТЕ ЗДРАВОСЛОВНИТЕ ЗАБАВЛЕНИЯ
Децата обичат игрите, приключенията и комфорта. Опитвайте се да напомните на детето, че забавленията без вещества са здравословни занимания, които носят естествена радост и удоволствие. Така, когато детето се научи да се наслаждава на здравословни забавления, вероятността да прибегне към употребата на алкохол или наркотици намалява.
Помогнете на детето да направи списък от здравословни забавления, който да обогатява след всяко вълнуващо преживяване. Попитайте го какво го разсмива най-добре, какво го кара да се отпуска или да се чувства като победител. Списъкът може да включва много различни елементи като например:
• Игра с домашните любимци
• Разходка сред природата
• Ядене на любими храни
• Игра или спорт с приятели
• Гушкане с някой близък в семейството
• Рисуване или изработка на някакво ръкоделие
• Четене на забавни истории или филми
• Слушане, свирене или танцуване на музика.
Помогнете на вашето дете да бъде максимално конкретно относно собствените си здравословни забавления. Залепете списъка на видно място. Така следващия път, когато детето има труден ден, то може да се обърне към своя списък, за да не тъгува и да не скучае. С времето то ще научи безопасни начини да разпознава своите емоции и да променя начина, по който се чувства.
ПОСОЧЕТЕ ВЪЗРАСТНИ, НА КОИТО МОЖЕ ДА СЕ ИМА ДОВЕРИЕ
Предотвратяването на бъдеща употреба на алкохол и наркотици изисква малкото дете да знае как да търси и изгражда здрави взаимоотношения с доверени възрастни. Връзките с детегледачките, възпитателите, треньорите, семейните приятели и други възрастни създава в детето усещане за сигурност и защита.
Попитайте детето на кого от възрастните иска да прилича, когато порасне и какво най-много му харесва в тях. Помогнете му да разбере стойността на доверието на възрастен, който може да го подкрепи. Важно е също да помогнете на детето да създаде собствен кръг от доверени възрастни и да обмисли кой друг може да включи в него. Ако е възможно, помогнете му да добави към доверения кръг възрастен, за когото знаете, че има здравословно отношение към употребата на алкохол и наркотици. Колкото по-доверени са възрастните в живота на детето, толкова повече възможности ще има то, за да се възползва от превантивните разговори между дете и възрастен. Това е добра стратегия срещу всякакви рискови поведения.
РАЗГОВОР ЗА ЗДРАВЕТО ПРЕЗ ЦЕЛИЯ ЖИВОТ
За да предпазите детето от бъдеща злоупотреба с психоактивни вещества, трябва да го въведете не само в езика, с който да определя и разбира здравето, но и да му предоставите инструментите, чрез които да го постига. Ранните разговори за алкохол и други наркотици ще дадат на детето надежна основа и ще му помогнат да изгради здравословни модели за цял живот.
По материали на: Hazelden Betty Ford Foundation
Илюстрация: Pexels
------------------------
Ако вие или човек, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата решителна крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.