top of page

ДА ОТКАЖЕШ ПИЕНЕТО В ДЕСЕТ СТЪПКИ

В петък вечер с приятели по заведения, където всички пият. На по бира с колеги след работа. Едно малко за отпускане след тежък ден. Две ракии със салатата на вечеря. Почерпка за постигнат успех. Утеха след разочарование, разправия или скандал… Поводите за пиене са безброй. Въпросът е как да се справите, когато причините да спрете пиенето станат повече, отколкото тези да продължавате да пиете.

ДА ОТКАЖЕШ ПИЕНЕТО В ДЕСЕТ СТЪПКИ

Независимо дали се борите с алкохолизъм (клинично известно като хронично, прогресиращо и рецидивиращо заболяване) или пък с драматични последици от прекомерното пиене, идва момента, когато спирането на употребата е единствения път пред вас. Път, който милиони хора по света познават добре. Никой не ви обещава приятно пътуване. Но бъдете сигурни, че с правилните инструменти и системи за подкрепа, може да постигнете по-здравословен и по-щастлив начин на живот.

ПЪРВА СТЪПКА – ГОВОРЕТЕ С ЛЕКАР

Обичайно откритите разговори, свързани с консумацията на нездравословно количество алкохол са трудни. Може да се срамувате или да ви е неудобно да споделите своите навици за пиене. Въпреки това откритият и честен разговор с лекар за това колко алкохол консумирате всеки ден е важна стъпка напред.

Ако тялото ви жадува за алкохол, ще трябва да се детоксикирате . Внезапното спиране на приема на алкохол предизвиква физическо състояние, известно като абстиненция. В такова състояние единствено лекар може да прецени дали тялото ви може безопасно да управлява процеса на спиране на употребата или имате нужда от медицинско наблюдение и помощ.

ВТОРА СТЪПКА – ЗАЩО ИСКАТЕ ДА СПРЕТЕ ПИЕНЕТО

Кое е вашето защо? Защо мечтаете никога повече да не пиете и защо желаете да останете трезви?
Няма как веднага да отговорите на тези въпроси. Затова, дайте си време за размисъл.
И все пак това са най-важните въпроси, на които ще си отговорите по пътя си към здравеенето. Когато се появяват изкушенията или пък болестта, свързана с употребата на вещества, кара тялото ви да се поддаде на изкушенията, вие постоянно ще се връщате към това ваше защо.

За някои хора тяхното защо е фокусирано върху взаимоотношенията със съпруга, съпругата, родителите, децата … За други пиенето е критична заплаха за кариерата и те са на път да изгубят всичко, градено с години. При трети съществува комбинация от фактори, които мотивират техния стремеж към трезвеност.

След като разберете вашето защо, напишете го и го разлепете навсякъде. Поставете лепкави бележки на места, където знаете, че ще имате нужда да си напомняте причините да спрете пиенето. Задайте си телефонни напомняния за моментите, за които знаете, че най-много ще жадувате за едно питие. Поставете около себе си снимки, които да ви напомнят за вашето защо. Поставете ги на ключови места в дома, в колата или като фон на дисплея на компютъра и на телефона.

ТРЕТА СТЪПКА – ПОСТАВЕТЕ СИ ЦЕЛИ

На теория поставянето на толкова голяма цел като „никога повече да не пия“ има смисъл. За съжаление обаче, незабавното настройване на ума за бързо постигане на подобна трудна цел е причина много хора да „се борят“ с пиенето, както и да се връщат към употреба още в самото начало на трезвеенето. Вместо това се фокусирайте върху поставянето на по-малки и по-постижими цели, които ви помагат да постигнете голямата.
• Веднъж седмично посещавайте някоя група за взаимна подкрепа, като AA (Анонимни алкохолици). Там ще откриете хора, които вече знаят как да спрат пиенето и да останат трезви;
• Спрете да посещавате места, където се пие – барове, ресторанти, дискотеки;
• Започнете да ходите на психотерапия;
• Общувайте с близки, които разбират и подкрепят вашите стъпки към постигане на дългосрочна трезвост;
• Открийте занимания, които заместват моментите, в които обикновено пиете

ЧЕТВЪРТА СТЪПКА – ОГРАНИЧЕТЕ ИЗЦЯЛО ДОСТЪПА ДО АЛКОХОЛ

Елиминирането на достъпа до алкохол е от решаващо значение, особено в първите дни на трезвост. Около вас е пълно с изкушения, които не може да контролирате - така че, фокусирайте се само върху това, което е във вашия контрол.
• Изхвърлете целия алкохол от дома си;
• Ако живеете с хора, които пият, обсъдете с тях възможностите в дома ви да няма алкохол, а те самите да не пият във ваше присъствие;
• Избягвайте места, където в миналото сте имали лесен достъп до алкохол или често сте употребявали, включително домовете на любими хора, както и любимите барове и ресторанти.

СТЪПКА ПЕТА – ВОДЕТЕ СИ ДНЕВНИК

Писането е мощен инструмент за всеки от нас. Когато работите, за спиране на пиенето, писането може да ви помогне да се приемете и да осъзнаете повече за вашата връзка с алкохола. Ще се изненадате.
Помислете да пишете за вашите:
• Навици за пиене. Това ще ви помогне да се поучите от миналото;
• Защо – каква е причината да искате да спрете. Така ще усилите силата на тази причина;
• Чувствата, които се изпитвали в моментите на употреба. Така ще разберете връзката си с пиенето;
• Отключващите фактори (тригери) за пиене. Така ще разберете нещата, които са ви карали да усещате нуждата от питие или желанието да пиете;
Изберете си тихо и безопасно място за водене на дневник. Не е нужно да пишете фермани или задълбочени анализи. Не забравяйте, че не пишете на никого. Вие пишете на единствено и само на себе си.

СТЪПКА ШЕСТА – ОТКРИЙТЕ ВАШИТЕ ТРИГЕРИ

Вашето решение за спиране на пиенето е категорично. Разпознаването на нещата от живота, които предизвикват у вас желание да пиете, ще усилят вашата мотивация да продължите напред. Докато умът и тялото ви се опитват да ви кажат, че имате нужда от питие, разбирането какво е в основата на тази мисъл или чувство е ключово за достигане на по-здравословно състояние на трезвост.

Отключващ фактор може да бъде физически или психически, включително:
• Отрицателни емоции, като страх, гняв, безпокойство, вина, срам и др.;
• Посещение на социални събития;
• Минаване покрай места, където сте пили;
• Разглеждане на снимки от миналото;
• Среща или дори само обстановка, в която присъстват определени хора;
• Стресови ситуации в работата или у дома;
• Гледане на определени телевизионни програми или дори конкретни реклами.

Тъй като разстройството, свързано с употреба на вещества е сложно заболяване, вероятно имате повече от един тригер. Когато почувствате, че се появява желание, спрете и преценете какво се случва около вас и какво чувствате в този момент.
• Дали не се намирате на или близо до място, което ви напомня за минали преживявания, свързани с алкохол;
• Дали не сте в компанията на човек, който предизвиква определена емоция у вас;
• Дали не се намирате в ситуация, която събужда някаква негативна емоция у вас;
• Дали не сте претоварени с работни задачи или с домашни задължения.

Признавайте какво е предизвикало желанието ви за пиене и се учете как да „обезоръжавате“ тригера. Оценете какво трябва да се промени, за да се намали въздействието или честотата на този тригер. Ако е свързано със стреса, намерете здравословни стратегии и техники за справяне, включително редовни срещи с терапевт, разпределение на служебните и домашните задължения, както и обграждане с хора, които могат и искат да ви подкрепят. Променете обичайния си маршрут като заобикаляте кварталните явките и свърталища на пиячи.

СЕДМА СТЪПКА – ОТКРИЙТЕ ВАШАТА СИСТЕМА ЗА ПОДКРЕПА

Спирането на алкохола може да ви накара да избягвате много хора. Твърде вероятно е да се притеснявате, че не един и двама от тях биха ви се присмели и биха омаловажили вашите усилия да се преборите с пиенето.

Независимо от вашите притеснения, не са малко и хората, които ще застанат зад вас в този момент, за да ви подкрепят. Може да са хора от семейството, приятели, значими за вас авторитети, наставници или ментори. Хората с положителна подкрепа са тези, които разбират и приемат вашите цели и стоят до вас, докато работите за постигането им. Това са хората, пред които не се страхувате да покажете своята уязвимост, на които се доверявате, с които се чувствате сигурни и които ще ви държат отговорни - без да ви обвиняват.
Ако в момента около вас няма такива хора, не се притеснявайте – всъщност вие не сте сами. Има хора, които желаят и са готови да ви подкрепят, да ви напътстват и да ви обичат през възходите и паденията в справянето с нездравословните модели на пиене.

Едно от най-добрите места за намиране на подкрепа извън вашата семейна и приятелска мрежа са клиниката за интензивна терапия на зависимости „Чист живот“ и последващите безплатни групови психотерапевтични сесии.

Групите за подкрепа на Анонимните алкохолици (АА) са друго подходящо място, където може да се обградите с хора, които ще ви преведат през етапите на абстиненцията и възстановяването - без осъждане и обвинения. В АА групите ще срещнете два типа хора – такива, които работят, за да изтрезнеят и такива, които се възстановяват след спиране на употребата. Така или иначе, тези хора най-добре разбират изпитанието, през което преминавате в момента. Те познават болката и борбата, които ви раздират отвътре. Те са наясно с истинската същност на пристрастяването - нещо, което всички останали приемат като слабохарактерност и липса на воля.

ОСМА СТЪПКА – НАПРАВЕТЕ ПЛАН ЗА СПРАВЯНЕ С АЛКОХОЛНИЯ ГЛАД

Алкохолният глад е неизбежна част от абстиненцията и изтрезняването. Когато това непреодолимо желание за употреба се появи, повече от нормално е да изпитате силно чувство на безпокойство, страх или срам. Тези негативни емоции, съчетани с желанието за употреба са същинско предизвикателство за вас.
Затова създайте екшън план, като в него включите хората от вашата система за подкрепа.
• Помислете на кого да се обадите за подкрепа в критичен момент с желание за употреба или в ситуация, задействаща спусъка за първото питие
• Направете списък на нещата, които можете да направите, за да намалите желанието
• Обмислете какво може да подобрите в бъдеще, за да ограничите влиянието на този тип желание

ДЕВЕТА СТЪПКА – ОТКРИЙТЕ НОВИ ЗАБАВЛЕНИЯ

Алкохолът има способността да прониква във всяка сфера от живота, включително и в начина, по който общувате с другите, както и в начините, по които прекарвате свободното си време. Една от най-вълнуващите, но понякога и най-смущаващи стъпки по пътя към трезвеността и здравеенето е да откриеш кой си и какъв си без алкохол.
Търсете нови начини за прекарване на времето – нови забавления, хобита или глезотии за тялото и душата. Открийте дейности, които ви карат да се чувствате спокойни, горди със себе си и въвлечени в каузи и общи проекти. Изключително важно е да приемете, че не всичко, което опитате ще ви хареса или ще бъде подходящо за вас. Продължавайте да опитвате, докато намерите дейностите, които резонират с вашите страсти и крайни цели за поддържане на добро физическо и психическо здраве.

ДЕСЕТА СТЪПКА – ОБЪРНЕТЕ СЕ КЪМ ПСИХОТЕРАПЕВТ

Нерядко прекомерната употреба на алкохол съпътства други психични разстройства. В процеса на възстановяване много хора откриват, че психични разстройства, като посттравматично стресово разстройство, тревожност, депресия, дефицит на внимание, хиперактивност и др. подхранват нездравословната им връзка с алкохола.

Независимо дали сте с диагностицирано психично разстройство или не, психотерапията е ефективен инструмент за постигане на дългосрочно възстановяване. Терапевтът може да ви помогне да стигнете до ключови прозрения относно употребата на алкохол и да ви предложи инструменти, които ще ви настроят за успешно и удовлетворяващо здравеене.

По материали на: Hazelden Betty Ford Foundation
Илюстрация: Pexels
------------------------
Ако вие или човек, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата решителна крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.

bottom of page