top of page

БЕЗПЛАТНО КОНСУЛТИРАНЕ НА ЗАВИСИМИ

Безплатното консултиране на зависими е анонимна и конфиденциална услуга. Това гарантира защитено пространство и условия за открита комуникация между консултирания и консултанта. В случаите, когато консултираният среща притеснения или затруднения със споделянето, консултантът задава насочващи въпроси, за да изясни личните потребности и мотивация за справяне със злоупотребата или пристрастяването към алкохол, наркотици или хазарт.

БЕЗПЛАТНО КОНСУЛТИРАНЕ НА ЗАВИСИМИ

Най-често зависимите търсят услугата безплатно телефонно консултиране със заявка да получат информация, която би ги убедила и успокоила, че все още не са развили зависимост. Макар и рядко, услугата се ползва и от зависими, които реално осъзнават своя проблем.

Повече от 90% от зависимите от алкохол и наркотици, които търсят безплатно консултиране по телефона се обаждат в състояние на употреба. В общия случай психоактивното вещество им дава куража, необходим да наберат телефона. Нерядко след първата консултация следва втора – на „трезва глава“. Втората консултацията продължава от там, откъдето е спряла тъй като на зависимия е необходимо време да осъзнае получената информация и да е готов да я приеме. Най-често това е информацията, свързана със зависимостта като заболяване. Това е причината консултирането да премине на етапи.

За живеещите в София се предлага и безплатна консултация в психотерапевтичния кабинет на фондацията. В редица случаи тя е за предпочитане.

Консултирането е анонимна за потребителя услуга (без имена, възраст, професия и др.) По този начин се осигурява защитено пространство за споделяне на личната история или историята на семейството.

Първата стъпка е зависимият (неговият близък) да сподели с дежурния психотерапевт какъв е вида на зависимостта и каква е нейната давност. В случаите, когато консултираният среща притеснения или затруднения със споделянето, терапевтът задава насочващи въпроси.
Условията на консултирането предразполагат към честна и открита комуникация. Обичайно в началото на разговора у зависимия се включва т.нар. механизъм за защита на употребата.

Хората, които злоупотребяват с алкохол най-често изпитват съпротиви и притеснения от перспективата лечението да ги откаже завинаги от употребата. Човек, който дълги години е употребявал алкохол трудно може да си представи живот без употреба, защото до този момент алкохолът е бил абсолютно всичко за него.
При хората, които употребяват наркотици е различно тъй като под натиска на обществото те знаят, че разпространението и употребата са противозаконни и са осъзнали, че трябва да се откажат. Най-често те се страхуват от предстоящия абстинентен синдром.
При хазартнозависимите съпротивите са най-големи. Обичайно те се оправдават с необходимостта да работят, за да възстановят щетите и дълговете.

Когато зависимият честно отговаря на поставените от експерта въпроси, една консултация е напълно достатъчна за съставяне на индивидуален терапевтичен план. Планът се базира върху оценка на етапа, до който се е развило заболяването.

В 99% от случаите, при правилно зададени насочващи въпроси става ясно, че се касае за пациент в последната хронична фаза на заболяването. В подобни случаи се налага пациентът първо да премине през т.нар. детокс в лечебно заведение (най-често при пациенти с алкохолна зависимост).
Алтернатива на детокса в лечебно заведение е консултация с лекар-психиатър, който предписва подходящи лекарства за домашно лечение. Това е т.нар. детокс в домашни условия. Този вариант е много по-труден и рискован тъй като при него от първостепенно значение е активното участие на близките на зависимия (в случай, че той все още може да разчита на тях). Този вариант е неприложим при пациенти в хроничната фаза на алкохолната зависимост.

Според индивидуалното състояние на зависимия, след детокса му се предлага възможност сам да избере вида извънболнично лечение. В България се предлагат два варианта на извънболнично лечение на алкохолната зависимост: психосоциална рехабилитация в център за дългосрочно настаняване (от 6 до 12 месеца) или лечение в център за интензивна психотерапия (от 6 до 8 седмици).
При много тежки случаи, когато всяко спиране на употребата на алкохол крие риск от сериозни усложнения на жизнено важни органи и системи е наложително лечението да се проведе в специализирани в съответната медицинска област клиники и лечебни заведения. В тези случаи обсъждането на индивидуален психотерапевтичен план става едва след овладяване на медицинските проблеми.

Когато зависимият не се чувства достатъчно уверен, за да предприеме лечение в център за интензивна психотерапия, може да се проведат повече от една безплатните консултации по телефона. Целта е пациентът да осъзнае, че терапията всъщност не е само начин за отказване от употреба, а процес на преформатиране на цялото мислене и промяна в начина на живот.

Безплатните консултации са първата стъпка от индивидуалния терапевтичен план на пациента. В случаите на нужда от допълнително мотивиране на зависимия се препоръчва той да поработи с терапевт по зависимости. Когато зависимият е осъзнал, че няма повече време за губене се преминава към следващите стъпки от плана – интензивният терапевтичен курс в рамките на 6 или максимум 8 седмици.

Когато става дума за човек с много житейски и професионални ангажименти, престоят в клиниката се съобразява с това време и колкото е възможно по-бързо се пристъпва към лечението. Това му помага да запази семейството и работата си.

При постъпването се започва с оценка на мотивацията и изготвяне на индивидуалния план за лечение. Индивидуалният подход е в основата на лечението по световнопризнатия модел „Минесота“ – единствения научен подход за лечение на зависимостта като заболяване, насочено както към зависимия, така и на цялото негово обкръжение.
Тогава, когато пациентите постъпват за лечение с външна мотивация, (подсигната от техни близки хора), основните функции на терапевтите е „да събудят“ неговата лична вътрешна мотивация за промяна – в своя и единствено в своя полза.

Терапията се фокусира върху осъзнаване на положителните качества на зависимия като личност и активиране на неговите вътрешни ресурси за промяна и изграждане на нов, различен, и достоен начин на живот.
В процеса на лечение, пациентите често споделят за притесненията, самосъжалението и страховете, с които са пристигнали в Центъра. В общия случай тази неувереност изчезва още в първите часове от престоя. Тогава, когато усещат положителното отношение на терапевтите и разбират, че не става въпрос за насилствено лечение, а за пълноценно общуване и споделяне на мисли и чувства – с уважение и разбиране на заболяването, без унижение и натякване за деструкцията и причинените щети. И най-важното, когато пациентите се идентифицират с останалите зависими в Центъра.

Източник: Фондация "За един чист живот"
Илюстрация: Фондация "За един чист живот"

---------------------------
Ако вие или някой, когото обичате, се борите със злоупотреба или пристрастяване към психоактивни вещества или хазарт, запомнете - има изход.
Свържете се с фондация "За един чист живот" - всеки ден от 9 до 21 ч.
На тел. 0884 72 63 14 ще получите безплатна консултация за всички възможности за лечение.
И това ще е вашата първа крачка по пътя към бъдеще без пристрастяване.

bottom of page