top of page

НАШИЯТ БЛОГ

4-ТЕ КАПАНА НА ЖАЖДАТА ЗА ЕДНО ПИТИЕ

Едно от основните неща, които пациентите в клиниката „Чист живот“ се научават да прилагат в своето ежедневие е системата HALT. Инструментът HALT служи за разпознаване на ситуациите и емоционалните състояния, които най-често отключат навика за употреба на психоактивни вещества/залагане. HALT е акроним на Гладен (Hungry), Гневен (Angry), Самотен (Lonely) и Уморен (Tired). Изследванията показват, че разбирането на тези отключващи фактори (тригери) и прилагането на стратегии за справяне с тях предпазват възстановяващия се от алкохолизъм, наркозависимост или хазартна зависимост от рецидив.

ПОКОЛЕНИЕ Z И ПРИСТРАСТЯВАНЕТО

Поколението Z (родените през периода 1997 – 2012 г.) е изложено на висок риск от развитие на пристрастяване. Като се има предвид, че близо 90% от разстройствата, свързани със злоупотреба на психоактивни вещества започват през тийнейджърските години, може да се допусне на какви предизвикателства са били и са подложени днешните тийнейджъри и млади възрастни.

КАКВО СЕ СЛУЧВА, КОГАТО В ПСИХОЛОГИЧЕСКИЯ КАБИНЕТ ВЛЕЗЕ ПРИСТРАСТЕН КЪМ ПСИХОАКТИВНИ ВЕЩЕСТВА ИЛИ ХАЗАРТ

Пристрастеният човек не е просто страдалец, решил да се самоубива с наркотици или алкохол, нито пък да проваля живота си чрез залагане. Дълбоко в него е скрита болка, която търси своята упойка. Поне в началото, зависимият е успявал да намира утехата за тази болка в употребата или в играта.

12-СТЪПКОВИТЕ ПРОГРАМИ ЗА ВЗАИМНА ПОДКРЕПА НА ЗАВИСИМИ И ТЕХНИТЕ БЛИЗКИ

Всеки уикенд „Фондация за един чист живот“ организира срещи между възстановяващи се зависими в клиниката за интензивна терапия „Чист живот“ и гости от "Анонимни алкохолици" и "Анонимни наркозависими". Идеята на тези срещи е пациентите в клиниката да се запознаят с философията и механизма, по който работят 12-стъпковите програми за взаимна подкрепа като една от възможностите за дългосрочно здравеене.

КАК НАШИТЕ ЛИЧНОСТНИ ЧЕРТИ СЕ ОТНАСЯТ КЪМ ПРИСТРАСТЯВАНЕТО

Мнозина вярват, че някои хора са по-склонни към пристрастяване от други. Вероятно сте чували термина „пристрастяваща личност“, но знаете ли какво всъщност означава

ФУНКЦИОНАЛЕН АЛКОХОЛИЗЪМ
ТИХАТА ЕПИДЕМИЯ НА XXI ВЕК

Функционален алкохолик е човек, който редовно злоупотребява с алкохол, но все още е в състояние да работи, да се справя със семейните и родителските задължения, да поддържа външния си вид и да се справя с ежедневните задачи. Въпреки, че някои членове на семейството, приятели или колеги подозират истината, по-голямата част от социалното обкръжение на функционалния алкохолик не е наясно колко сериозен е неговия алкохолен проблем.

5-ТЕ ВИДА АЛКОХОЛИЦИ

Няма такова нещо като типичен алкохолик. Освен по възрастта, на която са в момента, пристрастените към алкохол се различават по множество критерии като възрастта, на която са започнали да пият, възрастта, на която са развили алкохолна зависимост, фамилната история за алкохолизъм, наличието или отсъствието на съпътстващи психични заболявания, както и наличието или липсата на други разстройства, свързани с употреба на психоактивни вещества.

КАК ДА НАКАРАТЕ БЛИЗЪК ЧОВЕК ДА СЕ ЛЕКУВА

Да обичаш някого с наркотична зависимост или алкохолизъм може да те накара да се почувстваш напълно отчаян в усилията да го накараш да предприеме лечение. Ако се чувствате стресирани, уплашени, изолирани, ядосани, разочаровани, безпомощни – трябва да знаете, че не сте сами. Процесът на възстановяване е сложен за семейства, приятели и значими хора по целия свят. Решението на любимия човек да не започне лечение не означава, че всяка надежда е загубена. Още нещо – това съвсем не означава, че сте се провалили.

КАК ДА ГОВОРИТЕ С ТИЙНЕЙДЖЪР ЗА УПОТРЕБА

Тийнейджърите търсят свобода и идентичност. Те се нуждаят от вашето внимание и насоки, но искат те да казват кога и как да ги получават. На тази възраст учениците от средното училище започват да търсят също и съвети от приятелите и от социалните мрежи. Като най-активни потребители на Интернет, те съобщават за чести спекулации по темата за употребата на вещества в медиите и дезинформация от страна на връстниците си.

ИМА ЛИ ГЕНЕТИЧНА ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНОСТ КЪМ ЗАВИСИМОСТИ

Много изследвания показват, че наличието на специфични гени могат да повлияят върху предразположението към разстройства, свързани с употреба на психоактивни вещества или зависими поведения. Освен генетичните и наследствените фактори, експертите в областта на зависимостите продължават да се интересуват и от ролята на социалните, екологичните и психологическите фактори.

КАК ДА ГОВОРИМ С ДЕТЕТО ЗА АЛОХОЛ И НАРКОТИЦИ

Никога не е рано да се говори за здраве. По природа децата са любопитни. Те не спират да задават купища въпроси за това как е устроен и как работи света. Доверяват ви се напълно и разчитат да ги насочвате като отговаряте на всеки въпрос. Предотвратяването на употребата на алкохол и наркотици започва в предучилищна и ранна училищна възраст.

ПИЯ, ЗАЩОТО СЪМ ПРИСТРАСТЕН ИЛИ ПОРАДИ ПСИХИЧНО РАЗСТРОЙСТВО

Понякога хората стигат до момент, когато искат да разберат защо дълбоко в себе си не се чувстват добре? Защо им е толкова трудно да понасят бремето на нормалното ежедневие? Защо постоянно изпитват чувството, че трябва да са щастливи, но не са? Или защо, дори когато искат да спрат да употребяват алкохол или наркотици, те продължават да посягат към тях?

bottom of page